Mirziyoyev Trampga maktub yoʻlladi. Unda nimalar yozilgan?
Shavkat Mirziyoyev Amerika Qoʻshma Shtatlari Prezidenti Donald Trampga xat yubordi. Mirziyoyev maktubda Donald Trampni ushbu lavozimga rasmiy kirishgani munosabati bilan tabriklab, uni Oʻzbekistonga taklif qilgan. Bu haqda Prezident matbuot kotibi Sharzod Asadov maʼlum qildi.
21.01.2025, 17:17
Qayd etilishicha, maktubda Donald Trampning yangi muddatdagi faoliyati davomida AQShning xalqaro maydondagi nufuzi hamda obroʻ-eʼtibori, iqtisodiy qudrati va salohiyati, global miqyosdagi oʻrni bilan birga uning ahamiyati yanada ortishiga ishonch bildirilgan.
Shuningdek, xatda Oʻzbekiston AQShning mamlakat mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini doimiy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan siyosati yuqori baholanishi bildirilgan.
"Sizning birinchi Prezidentlik davringizda Oʻzbekiston-AQSh oʻrtasida yangi davrdagi strategik sheriklik munosabatlari oʻrnatilganini va koʻp qirrali aloqalarimiz yuqori bosqichga koʻtarilganini taʼkidlab oʻtishni istar edim. Biz bundan keyin ham ikki va koʻp tomonlama platformalar doirasida uzoq muddatli hamkorligimizni yanada rivojlantirishdan manfaatdormiz", deyiladi Prezident maktubida.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Donald Trampni tashrif bilan Oʻzbekistonga kelishga taklif etgan.