19 fevraldan boshlanadigan muborak Ramazon oyi munosabati bilan Oʻzbekistonda muhtoj aholi qatlamini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha keng koʻlamli chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Bu haqda 16 fevral kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida oʻtkazilgan yigʻilishda maʼlum qilindi.
«Ramazon — mehr-oqibat, birlik va shukronalik oyi» shiori ostida ishlab chiqilgan kompleks dastur doirasida xayriya va ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash ishlariga katta mablagʻlar yoʻnaltirilmoqda.
Jumladan, jamoat xayriya fondi «Vaqf» xayriya jamoat fondiga 750 milliard soʻm, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa 300 milliard soʻm mablagʻ ajratiladi.
Ajratilgan mablagʻlar hisobidan:
• muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam koʻrsatiladi;
• nogironligi boʻlgan shaxslar uchun davolanish va jarrohlik amaliyotlari xarajatlari qoplab beriladi.
Yigʻilishda davlat rahbari ayollarni buzgʻunchi va yot gʻoyalar taʼsiridan himoya qilish masalasiga alohida eʼtibor qaratdi. Ayollarni maʼnaviy va moddiy jihatdan qoʻllab-quvvatlash, ularning jamiyatdagi oʻrni va faolligini mustahkamlash ustuvor vazifalardan biri ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, axborot texnologiyalari orqali tarqalayotgan radikal va ekstremistik gʻoyalarga qarshi kurashishda faqat jazo va taqiqlar bilan cheklanib qolmaslik kerakligi qayd etildi. Bunday taʼsirga tushib qolgan fuqarolarni jamiyatga qayta moslashtirish, ular bilan individual ishlash, oilalariga yordam berish, tibbiy va psixologik koʻmak koʻrsatish, kasb-hunarga oʻqitish orqali bandligini taʼminlash muhimligi urgʻulandi.
Prezident har bir mahallada muhtoj oilalar roʻyxatini aniq va shaffof shakllantirish, yordamni esa fuqarolarning diniy eʼtiqodi, millati yoki ijtimoiy kelib chiqishidan qatʼi nazar, teng va adolatli taqdim etish zarurligini alohida taʼkidladi.
Ramazon oyida amalga oshirilayotgan mazkur tashabbuslar jamiyatda mehr-shafqat muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Ramazon oyi qachon boshlanadi?
Qirgʻiziston musulmonlari diniy boshqarmasi maʼlumotiga koʻra, Ramazon oyining birinchi kuni 18 fevraldan boshlanishi kutilmoqda.