Toshkentda yo‘llarni ta’mirlash mavsumi boshlandi
Qish mavsumining tugashi bilan poytaxtda ko‘cha-yo‘l tarmog‘ini ta’mirlash va rekonstruksiya qilish bo‘yicha ishlar boshlanmoqda. Bu haqda Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Тошкентда йўлларни таъмирлаш мавсуми бошланди
Qayd etilishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlarini amalga oshirish, shuningdek, yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash hamda shahar aholisi va jamoat transportining harakatlanishi uchun qulayliklarni oshirish maqsadida Toshkent shahrining transport oqimi faol bo‘lgan ko‘chalari holati tekshirilgan.
Tahlil natijalariga ko‘ra, 2025-yilda joriy va kapital ta’mirlash talab qilinadigan ko‘chalar ro‘yxatini o‘z ichiga olgan manzilli ta’mirlash dasturi ishlab chiqilgan. Dastur doirasida umumiy maydoni 65 000 metr kvadratdan ortiq bo‘lgan yo‘llarni ta’mirlash rejalashtirilgan.
"Ishlar qoplamaning uzoq muddat chidamli bo‘lishini ta’minlaydigan texnologiyalar va materiallarni qo‘llagan holda ixtisoslashtirilgan bo‘linmalar tomonidan 7-martdan boshlab amalga oshiriladi", deyiladi xabarda.
Qo‘shimcha qilinishicha, tirbandliklarning oldini olish va noqulayliklarni kamaytirish maqsadida yo‘l ishlari asosan transport harakati eng kam bo‘lgan soatlarda tashkil etiladi.
07.03.2025, 09:58
Toshkentga 9 oyda xorijdan qancha sayyoh keldi?
2025 yilning yanvar–sentabr oylari yakunlariga koʻra, Toshkent shahriga dunyo boʻylab 3,9 million nafar xorijiy sayyoh kelgan. Shu bilan birga, 5,6 million mahalliy sayyoh ham poytaxtning turli diqqatga sazovor joylarini ziyorat qilgan.