Janubiy Koreya kompaniyasi Toshkentdagi yangi aeroport qurilishida qatnashadi
Janubiy Koreyaning Incheon International Airport Corporation (IIAC) kompaniyasi Toshkent shahrida qurilishi boshlangan yangi xalqaro aeroport uchun aeroportlar ekspluatatsiyasi boʻyicha konsalting xizmatlarini koʻrsatish haqida shartnoma imzoladi.
Nashrda taʼkidlanishicha, Yangi Toshkent xalqaro aeroporti loyihasi Saudiya Arabistonining Vision Invest infratuzilma investitsiya kompaniyasi ishtirokida davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilayotgan yirik infratuzilma tashabbusidir. Loyiha Oʻzbekiston hukumatining aviatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish rejasining muhim qismi boʻlib, Markaziy Osiyo uchun zamonaviy havo logistika markazi sifatida xizmat qilishi kutilmoqda.
Kelishuvga koʻra, IIAC keyingi besh yil davomida xavfsizlik, axborot texnologiyalari infratuzilmasi, yoʻlovchi tajribasi va xizmat koʻrsatish sifati kabi yoʻnalishlarda oʻz tajribasini Oʻzbekistonda qoʻllagan holda keng qamrovli konsalting xizmatlari taqdim etadi.
IIAC bosh direktori Li Xak-Je bu haqda shunday dedi:
“Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda transport markaziga aylanish uchun katta salohiyatga ega. Biz mintaqada ikkinchi va uchinchi ‘Inchxon’ aeroportlarini yaratishni maqsad qilganmiz — bu xorijdagi faoliyatimizni kengaytirish uchun muhim qadam boʻladi”.
Shuningdek, IIACning faoliyati faqat Toshkent bilan cheklanib qolmayapti. Shu kuni kompaniya “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyati bilan ham “Urganch” aeroportini rivojlantirish boʻyicha davlat-xususiy sheriklik shartnomasini imzoladi. Hamkorlik doirasida asosiy obʼektlarni bosqichma-bosqich qurish, terminallar faoliyatini optimallashtirish, aviakompaniyalarni jalb etish va tijorat daromadlarini oshirish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev 15 oktabr kuni «Oʻzbekiston 24» telekanalining «Menimcha» koʻrsatuvida Yangi Toshkent xalqaro aeroportiga metro yoʻli qurilishi rejalashtirilganini maʼlum qilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatida yangi xalqaro aeroport loyihasi taqdimoti bilan tanishdi hamda mazkur ulkan majmua qurilishi boshlanishiga bagʻishlangan marosimda ishtirok etdi.
Yaponiyaning mashhur Nikkei Asia jurnali va elektron nashrida Yaponiyaning Sojitz kompaniyasi Oʻzbekistonda yangi aeroport qurish loyihasiga sarmoya kiritishiga bagʻishlangan maqola eʼlon qilindi.
Tayvandagi aeroport eng samimiy aeroport deb topildi
Buyuk Britaniyaning sayohat xizmati kompaniyasi “Airport Parking & Hotels” dunyoning “eng do‘stona aeroporti”ni aniqladi. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, Tayvanning “Taoyuan” xalqaro aeroporti Yaponiyaning “Narita” xalqaro aeroportidan va Singapurdagi mashhur “Changi” Changi aeroportidan yuqori bal to‘plab, eng samimiy aeroport sifatida tan olindi.