Nashrda taʼkidlanishicha, Yangi Toshkent xalqaro aeroporti loyihasi Saudiya Arabistonining Vision Invest infratuzilma investitsiya kompaniyasi ishtirokida davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilayotgan yirik infratuzilma tashabbusidir. Loyiha Oʻzbekiston hukumatining aviatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish rejasining muhim qismi boʻlib, Markaziy Osiyo uchun zamonaviy havo logistika markazi sifatida xizmat qilishi kutilmoqda.
Kelishuvga koʻra, IIAC keyingi besh yil davomida xavfsizlik, axborot texnologiyalari infratuzilmasi, yoʻlovchi tajribasi va xizmat koʻrsatish sifati kabi yoʻnalishlarda oʻz tajribasini Oʻzbekistonda qoʻllagan holda keng qamrovli konsalting xizmatlari taqdim etadi.
IIAC bosh direktori Li Xak-Je bu haqda shunday dedi:
“Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda transport markaziga aylanish uchun katta salohiyatga ega. Biz mintaqada ikkinchi va uchinchi ‘Inchxon’ aeroportlarini yaratishni maqsad qilganmiz — bu xorijdagi faoliyatimizni kengaytirish uchun muhim qadam boʻladi”.
Shuningdek, IIACning faoliyati faqat Toshkent bilan cheklanib qolmayapti. Shu kuni kompaniya “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyati bilan ham “Urganch” aeroportini rivojlantirish boʻyicha davlat-xususiy sheriklik shartnomasini imzoladi. Hamkorlik doirasida asosiy obʼektlarni bosqichma-bosqich qurish, terminallar faoliyatini optimallashtirish, aviakompaniyalarni jalb etish va tijorat daromadlarini oshirish rejalashtirilgan.