Омбудсман аралашувисиз маҳкумлар тиббий ёрдам ололмаяпти
Хусусан, Жиззах вилоятидаги 29-сонли колонияда маҳкум бир неча кун давомида оғир аҳволда қолиб кетган. Фуқаролик шифохоналари уни қабул қилишдан бош тортган: бир муассаса тўлов талаб қилган, бошқасида пульмонолог йўқлиги сабаб бўлган.
Ўзбекистондаги жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумларнинг соғлиқни сақлаш ҳуқуқини таъминлашда тизимли муаммолар мавжудлиги аниқланди. Мурожаатлар ва текширувлар натижаларига кўра, колонияларда тиббий ёрдам кўрсатишнинг оддий механизмлари самарали ишламаяпти, тор мутахассислар кўриги ёки шифохонага ётқизиш эса кўп ҳолларда фақат Омбудсман аралашувидан сўнг амалга оширилмоқда.
Хусусан, Жиззах вилоятидаги 29-сонли колонияда маҳкум бир неча кун давомида оғир аҳволда қолиб кетган. Фуқаролик шифохоналари уни қабул қилишдан бош тортган: бир муассаса тўлов талаб қилган бўлса, бошқасида пульмонолог йўқлиги айтилган. Фақат Омбудсманнинг ҳудудий вакилхонаси аралашувидан сўнг бемор Республика шошилинч тиббий ёрдам маркази реанимациясига жойлаштирилган.
Шу каби ҳолат Жиззах шаҳридаги тергов ҳибсхонасида ҳам қайд этилган. Шошилинч жарроҳлик амалиёти зарур бўлган шахс ихтисослаштирилган “Сангород” 23-сонли шифохонага фақат адвокатнинг ҳуқуқ ҳимоячиларга мурожаатидан кейин етказилган. У реанимобильда, шифокорлар ҳамроҳлигида олиб борилган.
Омбудсман аралашуви режали тиббий ёрдамни таъминлаш учун ҳам талаб этилган. Хусусан, ҳомиладорликнинг бешинчи ойида бўлган аёл фақат расмий сўровдан кейин гинеколог кўригидан ўтказилиб, тиббий назоратга олинган.
Шунингдек, Сирдарё вилоятидаги 40-сонли колонияда ҳам шунга ўхшаш муаммолар аниқланган. Икки нафар маҳкум оғриқлар ҳақида фақат ҳуқуқ ҳимоячилари билан сайёр қабул вақтида маълум қила олган. Натижада улардан бири зудлик билан шифохонага ётқизилган.
Ҳуқуқ ҳимоячилари жазони ижро этиш муассасаларида тиббий ёрдам тизимини тубдан яхшилаш зарурлигини таъкидламоқда.
Конституция куни муносабати билан жазо муддатини ўтаётган 615 нафар маҳкум афв этилди
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганининг 33 йиллиги муносабати билан “Жазо муддатини ўтаётган, қилмишидан чин дилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги фармонни имзолади.
Тергов ҳибсхоналарида айрим тартиб-қоидалар қайта кўриб чиқилади
Хусусан, тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахсларга татбиқ этилаётган айрим тартиб-қоидаларни қайта кўриб чиқиш, уларнинг кундалик эҳтиёжларини яхшироқ таъминлаш ва инсонпарварлик стандартларини мустаҳкамлашга қаратилган қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Россияда маҳкумларнинг маоши ўқитувчилариникидан ҳам кўп
Россия Савдо-саноат палатаси витсе-президенти Елена Дибова маълумотларига кўра, қамоқхонадаги шахслар 2019 йилда ойига ўртача 14,7 минг рубль олган. Ҳозирги вақтда уларнинг ойлиги 33 минг рублга етган. Шу тариқа маҳкумларнинг маоши 125 фоизга ошган. Бу вақтда мамлакатдаги ўқитувчиларнинг ойлиги 20 минг рублга ҳам етмайди.