Фарғона вилояти Риштон тумани, Янгийўл маҳалласи аҳолиси Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсман) жамоавий мурожаат билан мурожаат қилди.
Фуқаролар болалар мактабга қатнаш учун Тошкент–Фарғона магистрал йўли орқали ҳаракатланишига тўсиқ бўлган, пиёдалар учун йўлак йўқлиги масаласини кўтарди ва маҳалла болалари учун хавфсиз йўл очишда ёрдам сўради.
Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Риштон тумани ҳокимлиги билан ҳамкорликда жойига чиқиб ҳолат ўрганилди. Фуқаролар билан очиқ мулоқот ўтказилиб, вазият атрофлича таҳлил қилинди.
Халқ депутатлари ва вилоят, шаҳар ва туман органлари вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилиб, маҳалладан мактабгача бўлган 720 метр масофада янги йўл қуриш ишлари бошланди. Ҳозирда йўлни текислаш ишлари олиб борилмоқда.
174 оила кўчада қоладими?
Оилавий ётоқхонада яшаш — ҳуқуқ йўқ дегани эмас. Баъзилар оилавий ётоқхонада яшаётган инсоннинг қадри йўқ, деб ўйлайди.
Боғот туманидаги мактаб олдида хавфли чорраҳа
Paradigma таҳририятига келиб тушган мурожаатларга кўра, Хоразм вилояти Боғот туманида жойлашган 1-сонли умумтаълим мактаби олдидаги йўл чорраҳасида ҳаракат хавфсизлиги билан боғлиқ жиддий муаммолар мавжуд.