Президент Наманганда ташкил этилган парвариш маркази билан танишди
Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳрида давлат-хусусий шериклик асосида ташкил этилган “Фирдавс” кундузги парвариш марказини бориб кўрди.
Мамлакат Конституцияси, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш стратегияси асосида инсонни қадрлаш кўлами кенгайди, бу соҳадаги хизматлар эҳтиёжмандларга яқинлаштирилмоқда. Хусусан, шу йил март ойидан бошлаб Ўзбекистонда ногиронлиги бўлган болалар учун кундузги парвариш хизмати йўлга қўйилди. Бундай лойиҳалар хусусий шериклик асосида, давлат томонидан субсидия орқали амалга оширилмоқда.
Тадбиркор Сайёра Қосимова томонидан ташкил этилган “Фирдавс” кундузги парвариш маркази улардан бири. Марказ 36 ўринга мўлжалланган бўлиб, махсус таълим ва реабилитация хизматлари кўрсатилади. Болалар кун давомида тўққиз соатлик индивидуал ўқув-тренинг дастурлари билан қамраб олинади. Машғулотларни малакали невропатолог, дефектолог, сурдолог, аудиолог, педагог ва психологлар олиб боради.
Бу хизматдан фойдаланаётган оналар фарзандларига меҳри ва ғамхўрлиги учун Президентимизга миннатдорлик билдирди. Уларнинг айтишича, олдинлари бундай болалар фақат уйда ўтирар, жамиятдан ажралиб қоларди. Янги ижтимоий ҳимоя тизими туфайли энди улар ҳам “ёруғликка” чиқяпти. Ногиронлиги бор болалар инклюзив таълимга, қизиқарли дарс ва машғулотларга жалб этилиб, ҳаётий кўникмаларни ўрганяпти. Бу ногирон фарзанди бор оилалар учун жуда катта мадад ва таскиндир.
Президент юртимизда ҳеч ким эътибордан четда қолмаслиги, бундай ижтимоий лойиҳалар миқёси кенгайтирилишини таъкидлади.
Давлат раҳбари шу ердаги “Faol hayotga qadam besh xizmat” масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан ҳам танишди.
Марказ шу йил тадбиркор Хосият Ортиқованинг шахсий маблағи ҳисобидан ташкил этилган. Бу ерда ўзгалар парваришига муҳтож шахслар учун замонавий қулайликлар, тиббий ва реабилитация хизматлари йўлга қўйилган. Марказ 16 ўринга мўлжалланган.
Бу ерда тиббий мутахассислар томонидан индивидуал дастурлар асосида ҳар куни 8 соатлик машғулот ўтказилади. Улар инсонларнинг соғлиғини тиклаш, функционал имкониятларини ошириш ва ижтимоий ҳаётга қайтаришга ёрдам беради.
Муҳими, ўтган давр мобайнида амалга оширилган муолажалар самара бера бошлади. Хусусан, саккиз нафар шахснинг ўз-ўзига хизмат қилиш даражаси яхшиланди, беш нафарининг оила аъзоси ишга жойлашди.
“Фаол ҳаётга қадам” дастури ва кундузги парвариш инсонларга соғлом ҳаётга қайтиш, оилаларга эса иқтисодий ва ижтимоий имкониятларни ошириш имконини бермоқда. Бу хизматлар орқали фақатгина беморлар ҳаётида эмас, балки уларнинг оилаларида, жамиятда ижобий ўзгаришлар кузатилмоқда.
Мазкур соҳадаги давлат-хусусий шериклик дастурига республика бўйича 600 нафар тадбиркор қўшилган бўлиб, уларнинг 46 нафари Наманган вилоятида фаолият юритмоқда. “Фаол ҳаётга қадам” дастури билан юртимиздаги ўзгалар парваришига муҳтож 24 минг фуқаро, кундузги парвариш хизмати билан 3 мингга яқин ногиронлиги бўлган болалар қамраб олинган.
Шавкат Мирзиёев “Камбағалликдан фаровонлик сари” мавзусидаги III халқаро форумнинг очилиш маросимида нутқ сўзлади
Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев Наманганда ўтказилган “Камбағалликдан фаровонлик сари” мавзусидаги III халқаро форумнинг очилиш маросимида нутқ сўзлаб, бугунги кунда дунёда 800 миллиондан ошиқ аҳоли камбағалликда яшаётганини таъкидлади.
2030 йилга бориб, Ўзбекистонда мутлақ камбағалликка тўлиқ барҳам бериш имконияти бор
Наманган шаҳрида 17 сентябрь куни “Камбағалликдан фаровонлик сари” III халқаро форуми бошланди. Анжуманнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, нутқ сўзлади.
Наманганда натижадорликни янада ошириш вазифалари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 сентябрь куни Уйчи туманида Наманган вилоятини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Норин дарёсида “биринчи миллий ГЭС” ишга туширилди
Ўтган йили 25 март куни давлат раҳбари Наманган вилоятида янги электр станциялари қурилишини бошлаб берган эди. Куни кеча улардан бири – Норин ГЭСлар каскадининг дастлабки босқичи ишга тушди.
Шўрариқ маҳалласи ўзгаради: атрофдаги 5 та маҳалла учун марказга айланади
Наманган вилоятига ташрифи чоғида Шавкат Мирзиёев Норин туманидаги Шўрариқ маҳалласига кирди. Маҳалланинг шароити оғир. Ички йўллар таъмирталаб, кўча чироқлари ва лотоклар йўқ. Бу ерда 5 мингдан зиёд аҳоли яшайди. 62 та камбағал оила, 118 нафар ишсиз бор, 157 одам миграцияда.
Шавкат Мирзиёев “Фишвел Норин” корхонаси фаолияти билан танишди
Норин туманида балиқчилик ривожлангани яна бир йўналишни вужудга келтирди – корхона ёнида замонавий ресторан ҳам барпо этилди. Унда балиқдан турли хил таомлар тайёрланиб, меҳмонларга таклиф қилинади.
Санкт-Петербургдаги байрамга қариндошини юборган мансабдорларга чора кўрилди
Саккиз нафар ўқувчи ва икки нафар ўқитувчининг фестивалга бориб-келиши учун маҳаллий бюджетдан 95 миллион сўм маблағ ажратилган.
Кунига 3 марта тиш ювиш 50 дан ортиқ касаллик хавфини камайтиради
Мутахассислар таъкидлашича, оғиз бўшлиғи саломатлиги умумий соғлиққа бевосита таъсир кўрсатади.
Жанубий Кореяда Марказий Осиё давлатлари иштирокида саммит ўтказилади
Жанубий Корея ва Марказий Осиёнинг беш давлати — Қозоғистон, Ўзбекистон, Туркманистон, Тожикистон ҳамда Қирғизистон ўртасидаги илк саммит 16–17 сентябрь кунлари бўлиб ўтиши кутилмоқда.
Қурилиш соҳасида 10 та йирик корхона 1,4 трлн сўм солиқ қарзига эга
Ўзбекистонда қурилиш соҳасида фаолият юритаётган 1 800 дан ортиқ корхонанинг жами солиқ қарздорлиги 3,1 триллион сўмга етган.
Ўзбекистонда педофилия учун умрбод қамоқ жазоси жорий этилиши кутилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев вояга етмаганларга нисбатан жинсий жиноятлар учун умрбод қамоқ жазосини жорий этиш ва хотин-қизлар ҳамда болаларга қарши зўравонлик учун жавобгарликни кучайтиришни қўллаб-қувватлади.
Хилола Умарова лавозимидан озод этилди
Мактабгача ва мактаб таълими вазири лавозимида ишлаб келган Хилола Уктамовна Умарова Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университети ректори этиб тайинланди.