Давлат хавфсизлиги хизмати Россия, Тожикистон ва Қирғизистон Республикаларидан олиб келинган наркотик моддаларнинг айланмасига чек қўйди.
Rossiya, Tojikiston va Qirgʻizistondan narkotik moddalarni tashiganlar qoʻlga olindi
Айтилишича, 1995 йилда туғилган Тожикистон Республикаси фуқароси Самарқанд вилоятининг Ургут туманида яшовчи, 1992 ва 2005 йилларда туғилган 2 нафар шахс билан ўзаро тил бириктириб, Тожикистондан Ўзбекистон ҳудудига 20 кг 749 гр "опий" моддасини олиб ўтишга уринган. Аммо улар Давлат хавфсизлик хизматининг Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари томонидан ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Бошқа ҳолатда эса Россия Федерациясидан Қозоғистон Республикаси орқали Ўзбекистонга киришга уринган Бухоро вилоятининг Пешку туманида яшовчи шахс бошқарувидаги "LADA Largus" русумли машина ДХХ Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари томонидан текширилган. Оқибатда машинадан Москва шаҳридан олиб келинаётган 2 дона овоз чиқариш колонкаси ичига яшириб қўйилган 18 кг 97 гр "Мефедрон" синтетик наркотик моддаси борлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштириб олинган. Терговга қадар текширув давомида у ўзининг шахсий автомашинасида "Ўзбекистон-Россия-Ўзбекистон” йўналишида фуқароларни ташиш билан шуғулланиши маълум бўлган.
Шунингдек, ДХХнинг Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан божхона органлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Фарғона туманида истиқомат қилувчи муқаддам гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ жинояти учун судланган шахс ва муқаддам ўғрилик жинояти учун судланган фуқаро ўзаро тил бириктириб, Қирғизистон Республикасидан 56 000 дона "Регапен" кучли таъсир қилувчи дори воситаларини олиб киргани аниқланган. Уларнинг яшаш хонадони кўздан кечирилганда қўшимча 6780 дона "Зардекс" кучли таъсир қилувчи дори воситалари борлиги ҳам маълум бўлган.
Бундан ташқари, ДХХнинг Сирдарё вилояти бўйича бошқармаси ходимлари ва божхона органлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида Самарқанд вилоятининг Булунғур туманида доимий яшовчи муқаддам судланган фуқаронинг "Nexia" русумли автотранспорт воситаси ва унинг Яккасарой туманидаги ижарага олган хонадони кўздан кечирилган. Оқибатда фуқарога тегишли бўлган 43 666 дона "Регапен" кучли таъсир қилувчи дори воситалари борлиги аниқланиб, процессуал тартибда расмийлаштириб олинган. Ушбу дори воситалари ҳам Қирғизистон Республикасидан контрабанда йўли билан олиб келинган.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Марказий Осиё давлатларининг 2024 йилдаги ташқи қарзларини умумий қилиб қўшганда, тахминан 210 миллиард АҚШ доллари атрофида бўлади.Бу қарзларнинг асосий қисмлари қуйидаги манбалардан олинган:1. Халқаро молия институтлари: Жаҳон Банки, Халқаро Валюта Жамғармаси (ХВЖ), Осиё Тараққиёт Банки (ОТБ) каби ташкилотлар.2. Давлатлар: Асосий ёрдам ва қарзларни тақдим этаётган мамлакатлар Хитой, Россия ва бошқа ривожланган давлатлар.3. Тижорат банклари ва молия компаниялари: Турли тижорат банклари ва хусусий молия институтлари томонидан тақдим этилган қарзлар.Умумий қарзнинг тақсимланиши ва манбалари ҳар бир мамлакат учун фарқ қилиши мумкин, аммо кўпинча йирик лойиҳалар ва инфратузилма учун қарз олинади.
Тошкентда ноқонуний сақланилаётган 1,1 млрд сўмлик спиртли ичимликлар аниқланди
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Тошкент шаҳрида яроқлилик муддати ўтган катта миқдордаги маҳсулотлар аниқланди.