Qirgʻiziston Tojikiston bilan 23 yillik muzokarasiga nuqta qoʻydi
Ҳужжатни 85 депутат маъқуллаган, аммо 1 нафар парламент аъзоси унга қарши овоз берган. Шартнома 13 март куни Бишкекда Қирғизистон давлати раҳбари Садир Жапаров ва Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон томонидан имзоланилган эди.
Мазкур жараёнда Садир Жапаров икки мамлакат ўртасидаги чегара низоларини ҳал қилиш бутун минтақа хавфсизлигини мустаҳкамлашга ҳисса қўшишини айтган бўлса, Эмомали Раҳмоннинг чегара шартномасини имзолаш "тарихий қарор"га айланишини билдириб ўтган.
Йигирма уч йилдан бери давом этаётган музокалар
Қирғизистон ва Тожикистон ўртасидаги чегаранинг узунлиги тахминан 980 километрни ташкил этади. Уни делимитация қилиш бўйича музокаралар (давлат чегарасини белгилаш, унинг ўтишини тавсифлаш ва харитага тушириш) 2002 йил декабрь ойидан бери давом этиб келаётган эди.
Ушбу масаланинг ҳал қилинмаганлигига бир неча бор икки Республиканинг маҳаллий аҳолиси ва ҳарбий хизматчилари томонидан ўқотар қуролдан фойдаланиш билан боғлиқ низолар сабаб бўлган. 2014 йилдан бери Қирғизистон – Тожикистон чегарасида жами 10 дан ортиқ жиддий можаролар юз берди.
Қирғизистон Хитой, Қозоғистон, Ўзбекистон ва Тожикистон билан чегарадош. Айтиш мумкинки, Тожикистон шу пайтгача Қирғизистон барча чегара масалаларини ҳал қила олмаган сўнгги қўшни давлат бўлиб қолди.
Тожикистон Қирғизистондан ташқари яна учта давлат билан умумий давлат чегараларига эга. Афғонистон билан чегара чизиғи энг узуни бўлиб, у билан чегара 1343 километрга чўзилган. Ўзбекистон ва Хитой билан мос равишда 1330 км ва 490 километрдан ортиқ чегара узунлиги мавжуд.
Давлат чегарасини Ўзбекистон билан тўлиқ делимитация қилиш 2019 йилда якунланган эди, ҳозирда томонлар умумий чегара чизиғини демаркация қилиш бўйича ишларни давом эттирмоқда.
Марказий Осиё давлатларининг 2024 йилдаги ташқи қарзларини умумий қилиб қўшганда, тахминан 210 миллиард АҚШ доллари атрофида бўлади.Бу қарзларнинг асосий қисмлари қуйидаги манбалардан олинган:1. Халқаро молия институтлари: Жаҳон Банки, Халқаро Валюта Жамғармаси (ХВЖ), Осиё Тараққиёт Банки (ОТБ) каби ташкилотлар.2. Давлатлар: Асосий ёрдам ва қарзларни тақдим этаётган мамлакатлар Хитой, Россия ва бошқа ривожланган давлатлар.3. Тижорат банклари ва молия компаниялари: Турли тижорат банклари ва хусусий молия институтлари томонидан тақдим этилган қарзлар.Умумий қарзнинг тақсимланиши ва манбалари ҳар бир мамлакат учун фарқ қилиши мумкин, аммо кўпинча йирик лойиҳалар ва инфратузилма учун қарз олинади.