Президентнинг 2026 йил 26 январдаги 82/2026-сонли фармонига мувофиқ, Украина 1992 йил 20 март куни Киев шаҳрида имзоланган МДҲга аъзо давлатларнинг давлат чегаралари ва денгиз иқтисодий зоналарини муҳофаза қилиш тўғрисидаги битимдаги иштирокини тўхтатди.
Қарор Украина Конституцияси, «Халқаро шартномалар тўғрисида»ги қонунчилик ҳамда Вена конвенцияси нормаларига асосланган ҳолда қабул қилинган.
Фармонга кўра, Украина Ташқи ишлар вазирлигига мазкур қарор ҳақида битим депозитарийсини расман хабардор қилиш вазифаси юклатилган. Бу эса Украинанинг МДҲ мамлакатлари билан чегара хавфсизлиги ва денгиз ҳудудларини бошқариш соҳасидаги кўп томонлама ҳамкорлиги тўлиқ тўхтатилганини англатади.
Маълумот учун, ушбу битим 1992 йилда собиқ Иттифоқ парчаланганидан сўнг янги мустақил давлатлар ўртасида чегара хавфсизлигини таъминлаш мақсадида тузилган эди.
Мутахассислар фикрича, мазкур қарор Украинанинг МДҲ доирасида қолган формал мажбуриятларидан босқичма-босқич воз кечиш жараёнининг мантиқий давоми бўлиб, мамлакатнинг миллий хавфсизлик масалаларида Европа Иттифоқи ва НАТО каби халқаро тузилмалар билан ҳамкорликка устувор аҳамият қаратаётганини кўрсатади.
Россиялик пропагандист Владимир Соловьёв бошлаб берган тажовузкор риторикани аввалроқ файласуф Александр Дугин давом эттирган эди.
Молдова МДҲ аъзолигини тугатиш сари қадам қўйди
Молдова Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги мамлакатнинг Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) таркибидан тўлиқ чиқиши жараёнини бошлади.