Хитойда Ўзбекистон инвестиция ва савдо маркази очилди
Шанхайда Ўзбекистоннинг Инвестиция ва савдо маркази расман очилди. Тадбирда Шанхай халқаро савдо-иқтисодий ривожланиш зонаси ва Цзянсу провинцияси, Савдо-саноат палатаси ва 60 дан ортиқ маҳаллий корхоналар раҳбарлари иштирок этди.
Марказнинг асосий вазифаси — Ўзбекистоннинг иқтисодий, инвестиция ва экспорт салоҳияти ҳақида маълумот бериш ва икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорликни таъминлаш майдони бўлишдир.
Очилиш маросимида Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги, саноат, «яшил» энергетика, фармацевтика ва IT соҳалари, шунингдек инвесторлар учун яратилган солиқ, божхона ва логистика имтиёзлари имкониятлари тақдим этилди.
Тадбирда «Бир макон — бир йўл» ташаббуси доирасидаги ҳамкорликка эътибор қаратилди ва Ўзбекистон ҳамда Хитой ўртасидаги стратегик шерикчиликни янада чуқурлаштириш имкониятлари таъкидланди.
Хитойлик расмийлар марказ очилишини икки мамлакат ўртасидаги мустаҳкам ҳамкорлик учун муҳим қадам деб баёндашди. Улар халқаро компаниҳлар учун тўғридан-тўғри алоқаларни ривожлантириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва ўзаро савдо ҳажмини оширишда ушбу марказнинг роли катта бўлишини таъкидладилар.
Тадбир давомида Хитойда фаолият юритиб келаётган ўзбек ва хитойлик тадбиркорлар тажриба алмашди, савол-жавоблар қилинди ва истиқболли лойиҳалар юзасидан музокаралар ўтказилди.
Хитой аҳолиси сўнгги уч йил давомида мунтазам камайиб бормоқда. 2024 йилда мамлакатда атиги 9,54 миллион чақалоқ туғилган бўлиб бу кўрсаткич ўн йил олдинги даражанинг тахминан ярмига тенг.
Жаҳонда кетма-кет авж олаётган низолар — Россия–Украина уруши, Исроил–Фаластин тўқнашуви, Судандаги қуролли можаро, Афғонистон–Покистон инқирози ва АҚШ–Венесуэла кескинликлари — фон бўлиб хизмат қилар экан, халқаро саҳнада яна бир хатарли нуқта пайдо бўлди: Хитой ва Япония ўртасида Тайван масаласи атрофида кучайиб бораётган қарама-қаршилик.
Хитойнинг қирғоқ қўриқлаш кемалари 16 ноябр куни Шарқий Хитой денгизидаги Сенкаку ороллари (хитойча — Дяоюйдао) яқинида, Япония назоратидаги ҳудудий сувларга кириб борди. Бу ҳақда Deutsche Welle хабар берди.
Жанубий Хитой денгизидаги баҳсли Парасел ороллари яқинида Хитой ва Австралия ҳарбий-ҳаво кучлари ўртасида навбатдаги зиддиятли ҳолат кузатилди.
Хитой божхона бошқармаси 2025 йилнинг январ-сентябр ойлари мамлакат импорт қилинган газ миқдори ҳақида маълумот берди.