Ayrim maktab rahbariyati va oʻqituvchilariga 40 foizgacha ustama beriladi
Prezident farmoni bilan taʼlim sifatini oshirish maqsadida respublika boʻyicha 500 ta maktabda Prezident va ixtisoslashgan maktablar oʻquv dasturi, baholash tizimi joriy etilishi belgilangandi. Yangi tizimni samarali tashkil etgan, taʼlim berish yoʻnalishida yuqori koʻrsatkichlarga erishgan oʻqituvchilarga maoshiga har oylik 40 foizgacha ustama berish tartibini joriy qilish nazarda tutilgan.
2023-2024-oʻquv yilidan boshlab oʻqitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etilgan respublikadagi 500 ta umumumiy oʻrtya taʼlim maktablarining har briga 2024/2025-oʻquv yilidan boshlab 2 tadan maktab biriktirilib, yangi tizimning qamrovi kengaytiriladi.
2024-2025-oʻquv yilidan boshlab oʻqitish va bilimni baholashning yangi tartibini samarali joriy etgan, oʻquvchilari ijobiy koʻrsatkichlarni qayd etayotgan umumiy oʻrta taʼlim maktablari rahbariyati hamda oʻqituvchilariga ustama berish tartibi joriy etiladi.
Mablagʻlar kimning hisobidan?
Rahbariyati va oʻquvchilari ragʻbatlantirishga tavsiya etilgan umumiy oʻrta taʼlim maktablari roʻyxati har oʻquv yili yakunida eʼlon qilinadi hamda keyingi bir oʻquv yili davomida ushbu maktabning oʻquvchilariga mazkur qarorga muvofiq rahbariyati hamda oʻquvchilarning tarif stavkasiga nisbatan 40 foizgacha ustama beriladi.
Ushbu qarorning ijrosi uchun talab etiladigan mablagʻlar 2024 yilda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligiga ajratilgan mablagʻlar doirasida moliyalashtiriladi. 2025 yildan boshlab esa davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutiladi.