Endilikda dunyodagi yetakchi oliygohlaridan biri Oksford universitetida oʻzbek va eski oʻzbek tillari oʻrgatiladi.
Foto: Saida Mirziyoyevaning Telegram sahifasidan olindi
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva oʻzining Telegram sahifasida yozishicha, Oksforddagi “Osiyo va Yaqin Sharq tadqiqotlari” fakultetida oʻzbek tilini oʻrgatish yoʻlga qoʻyildi.
“Universitetdan Prezidentimiz rahbarligida Oʻzbekistonda xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va imkoniyatlarini kengaytirish borasida erishilgan yutuqlarning eʼtirofi sifatida mukofot qabul qilganimdan xursandman”, — deya yozadi Mirziyoyeva.
Shuningdek, Mirziyoyeva Buyuk Britaniyadagi “Bodlian” kutubxonasiga bordi. Uni kutubxonada saqlanayotgan Mirzo Ulugʻbekning “Ziji Koʻragoniy”, Alisher Navoiyning “Xamsa”, Husayn Boyqaroning “Devoni Husayniy”, Boburiylar davriga oid miniatyuralar va boshqa koʻplab nodir kitoblar unda iliq taassurot qoldirganini haqida yozdi.
Rossiya “Telegram”ni ham bloklashi mumkin
Rossiyada “Telegram” foydalanuvchilari texnik uzilishlar haqida ommaviy ravishda shikoyat qila boshladi. Manbalarga koʻra, “Roskomnadzor” messenjer faoliyatini cheklash boʻyicha yangi choralarni ishga tushirgan.