Oʻzbekiston grezidenti Tojikistonga joʻnab ketdi
Oʻzbekiston pezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan bugun amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatga joʻnab ketdi. Davlat rahbari 9-10 oktabr kunlari Dushanbeda boʻlib oʻtadigan "Markaziy Osiyo – Rossiya" formatidagi ikkinchi sammit hamda Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yigʻilishida ishtirok etadi.
Oʻzbekiston pezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan bugun amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatga joʻnab ketdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tashrif dasturiga muvofiq, davlat rahbari 9-10 oktabr kunlari Dushanbe shahrida boʻlib oʻtadigan "Markaziy Osiyo – Rossiya" formatidagi ikkinchi sammit hamda Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yigʻilishida ishtirok etadi.
Tadbirlar kun tartibidan koʻp tomonlama hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari oʻrin olgan, deyiladi xabarda.
10 yoshli tojikistonlik Qobiljon Aliyevning fojiali oʻlimi jamoatchilikni larzaga solganiga bir oy toʻldi. Bu vaqt ichida uning onasi Nilufar Safarova ogʻir ruhiy zarbani yengib oʻtishga harakat qilmoqda, Qobiljonning ukasi esa hozirda Dushanbe shahridagi litseylardan birida tahsil olayotgani maʼlum qilindi.
Mahalliy jurnalistlar maʼlum qilishicha, Tojikiston rasmiylariga Kobiljon Aliyevning jasadini olib kelish va dafn marosimlari bilan bogʻliq jarayonlarni suratga olishga yoʻl qoʻymaslik boʻyicha koʻrsatma berilgan.
Moskva viloyatida 15 yoshli maktab oʻquvchisi 4-sinf, tojik millatiga mansub bolani pichoqlab oʻldirgani yuzasidan Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Rossiya Federatsiyasining Tojikistondagi elchisini chaqirtirdi.
Tojikiston Oʻzbekistondan sutkasiga 2 million kVt·soatgacha elektr energiyasi import qilmoqda. Mamlakat 2026 yilning birinchi choragida Markaziy Osiyo yagona energetika tizimiga toʻliq qoʻshilishi kutilmoqda.
Tojikistonning Rogʻun GESi — dunyodagi eng baland qurilayotgan mega-loyiha
1991 yildan keyin Tojikistonda boshlangan inqiroz va fuqarolik urushi mamlakatdagi yirik infratuzilma loyihalarini, jumladan Rogʻun GESi qurilishini tubdan izdan chiqardi. Qurilish maydoni talon-taroj qilindi, uskunalar vayron boʻldi, koʻplab muhandislar mamlakatdan chiqib ketishga majbur boʻldi. Natijada balandligi 335 metrga yetishi koʻzda tutilgan Rogʻun toʻgʻoni bir necha yil davomida «tugallanmagan gigant» sifatida qolib ketdi.
Tojikiston chegarachilari va «Tolibon» oʻrtasida qurolli toʻqnashuv yuz berdi
Shamsiddin Shohin tumanida tojik chegarachilari va «Tolibon» kuchlari oʻrtasida qurolli toʻqnashuv sodir boʻldi. Dastlabki maʼlumotlarga koʻra, voqea Panj (Amudaryo) daryosi oʻzani bilan bogʻliq baxs sababli kelib chiqqan. Qurbonlar borligi aytilmoqda, biroq halok boʻlganlar va yaradorlar soni aniq emas.