Bu haqda Tojikistonning Rossiyadagi elchixonasi maʼlum qildi.
Bayonotga koʻra, Tojikiston TIV 2025 yil 16 dekabr kuni Moskva viloyati Odinsovo shahar okrugi, Gorki-2 posyolkasida joylashgan Uspenskaya oʻrta maktabida milliy adovat taʼsirida sodir etilgan hujumni qatʼiyan qoralaydi. Hujum natijasida Tojikiston Respublikasi fuqarosi, ushbu maktabning 4-sinf oʻquvchisi Aliyev Qobiljon voqea joyida halok boʻlgan.
Shu munosabat bilan Rossiya Federatsiyasining Tojikistondagi elchisi Semyon Grigorev TIVga chaqirilib, unga hodisani zudlik bilan xolis va begʻaraz tarzda tergov qilish hamda barcha aybdor shaxslarni qonun doirasida toʻliq javobgarlikka tortish talabi aks etgan nota topshirilgan.
Bundan tashqari, Tojikistonning Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasiga marhum bolaning oila aʼzolari bilan doimiy aloqada boʻlish hamda mazkur ishni nazoratga olish topshirilgan.
Maʼlumotlarga koʻra, hujumni sodir etgan 15 yoshli Timofey K. qoʻlga olingan. Tergov jarayonida uning telefonida halok boʻlgan oʻquvchining surati va selfilar aniqlangan. Shuningdek, oʻsmir ekstremistik iqtiboslar hamda oʻng radikal tashkilotlar nomlari tushirilgan kaskasini suratga olgani maʼlum boʻlgan. Xususan, kaskada «Sygaown» yozuvi qayd etilgan boʻlib, u 2022 yilda AQShda sodir etilgan ommaviy otishmaga ishora qilmoqda.
Oʻzbekiston Rossiyadagi migrantlarning huquqlari buzilganligi yuzasidan Federatsiya Tashqi ishlar vazirligiga nota yubordi