Tojikiston Oʻzbekistondan elektr energiyasi import qilishni boshladi
Tojikiston Oʻzbekistondan sutkasiga 2 million kVt·soatgacha elektr energiyasi import qilmoqda. Mamlakat 2026 yilning birinchi choragida Markaziy Osiyo yagona energetika tizimiga toʻliq qoʻshilishi kutilmoqda.
Tojikiston Oʻzbekistondan elektr energiyasi import qilishni yoʻlga qoʻydi. Hozirda respublika sutkasiga 2 million kVt·soatgacha elektr energiyasini qabul qilmoqda. Texnik va infratuzilmaviy imkoniyatlar kengaytirilishi bilan yetkazib berish hajmini oshirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Tojikiston Qozogʻiston va Turkmanistondan ham elektr energiyasi yetkazib berish boʻyicha dastlabki kelishuvlarga erishgan. Ayni paytda ushbu yoʻnalishlarda texnik masalalar muhokama qilinmoqda.
Maʼlumotlarga koʻra, Tojikistonning Markaziy Osiyo Birlashgan energetika tizimiga toʻliq qoʻshilishi 2026 yilning birinchi choragida kutilmoqda.
10 yoshli tojikistonlik Qobiljon Aliyevning fojiali oʻlimi jamoatchilikni larzaga solganiga bir oy toʻldi. Bu vaqt ichida uning onasi Nilufar Safarova ogʻir ruhiy zarbani yengib oʻtishga harakat qilmoqda, Qobiljonning ukasi esa hozirda Dushanbe shahridagi litseylardan birida tahsil olayotgani maʼlum qilindi.
1 fevraldan kam taʼminlangan oilalarga elektr va gaz xarajatlari uchun kompensatsiya beriladi
2026 yil 1 fevraldan boshlab Oʻzbekistonda kam taʼminlangan oilalar elektr energiyasi va tabiiy gaz xarajatlarining bir qismini davlat tomonidan qoplab berish tartibi joriy etiladi.