Xabarlarga koʻra, cheklovlar aeroportda ham, marhumning tugʻilgan qishlogʻida ham amal qilgan.
Aytilishicha, professional videokameralardan foydalanish taqiqlangan, natijada hodisa boʻyicha faqat guvohlar tomonidan telefon orqali olingan videolar mavjud. Rasmiy idoralar tomonidan bu cheklovlarga oid hech qanday rasmiy izoh berilmagan.
Norasmiy manbalar esa qaror «yuqoridan» berilganini bildirmoqda. Jurnalistlar va jamoatchilik vakillari fikricha, mazkur voqeaning keng muhokama qilinishi kimlargadir manfaatli emas. Shu bilan birga, ayrim faollar taʼkidlashicha, xotira va haqiqatni toʻliq nazorat qilish imkonsiz, vaqt oʻtishi bilan voqealar baribir oshkor boʻladi.
Qobiljon millatchilik qurboni
Bugungi globallashuv davrida millatchilikning yangi shakllari namoyon boʻlmoqda. Migratsiya oqimlari, iqtisodiy tengsizlik va madaniy idenitet yoʻqolishidan qoʻrquv jamiyatda “biz” va “ular” qarama-qarshiligini kuchaytirmoqda.