Oʻzbekiston – Rossiya: aviaqatnovlar soni oshiriladi va parvozlar geografiyasi kengaytiriladi
Moskvada ikki mamlakat aviatsiya hukumatlari oʻrtasida havo qatnovlarini rivojlantirish boʻyicha muzokaralar oʻtkazildi.
Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasida transport sohasidagi hamkorlik boʻyicha 2024-2026 yillarga moʻljallangan amaliy harakatlar rejasi hamda ikki davlat oʻrtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik yuzasidan joriy yil 21-22 iyul kunlari Moskva shahrida ikki mamlakat aviatsiya hukumatlari oʻrtasida havo qatnovlarini rivojlantirish boʻyicha muzokaralar oʻtkazildi.
Mazkur tadbirda ikki davlat Transport vazirliklari delegatsiyalari, shuningdek, Oʻzbekistonning Rossiyadagi elchixonasi vakillari ishtirok etdi. Muzokaralar chogʻida bugungi kunda amaldagi aviaqatnovlar sonini oshirish hamda parvozlar geografiyasini kengaytirish va tomonlarning aviakompaniyalariga tegishli huquqlarni berish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasiga koʻra quyidagi kelishuvlarga erishildi:
Xususan, har bir mamlakat tayinlangan aviakompaniyalari tomonidan haftasiga
- Toshkent – Moskva yoʻnalishida 50 tadan (jami 100 ta);
- Samarqand – Moskva yoʻnalishida 23 tadan (jami 46 ta);
- Buxoro – Moskva, Urganch – Moskva, Fargʻona – Moskva, Namangan –Moskva yoʻnalishlarida 14 tadan (jami 112 ta);
- Toshkent – Sankt-Peterburg, Toshkent – Krasnoyarsk, Toshkent – Sochi  yoʻnalishlarida 14 tadan (jami 42 ta);
- Termiz – Moskva yoʻnalishida 10 tadan (jami 20 ta);
- boshqa barcha shaharlar yoʻnalishlarida 7 tadan, yaʼni Rossiya aviatashuvchilari uchun ularning 80 ta xalqaro aeroportidan Oʻzbekistonning barcha xalqaro aeroportlariga jami 560 ta, Oʻzbekiston aviatashuvchilari uchun Oʻzbekistonning barcha xalqaro aeroportlaridan yuqorida qayd etilganidan tashqari Rossiyaning eng yirik 29 ta xalqaro aeroportlariga jami 203 ta aviaqatnovni amalga oshirish huquqini berish;
- shuningdek, aviaqatnovlarni amalga oshirish chogʻida 3 ta parvoz manzilini oʻzida birlashtiruvchi “uchburchak” shakldagi qatnovlarni amalga oshirish doirasida aviakompaniyalar soni boʻyicha cheklovlarni bekor qilib, har bir kompaniyaga 5 tagacha shaharni tanlash huquqini berish.
Mazkur kelishuv doirasida har ikki mamlakat aviakompaniyalari barcha parvoz shaharlaridan samarali foydalangan holda haftasiga 1000 dan ortiq qatnovni amalga oshirish huquqiga ega boʻldi, ayni vaqtda ikki mamlakat oʻrtasida haftasiga jami 310 dan ortiq muntazam aviaqatnov bajarilmoqda.
Erishilgan kelishuv yoʻlovchi va yuk tashish hajmini oshirish bilan birga, ikki davlat oʻrtasida turistlarning erkin harakatlanishi uchun barcha imkoniyatlarni yaratgan holda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy munosabatlarning yanada rivojlanishiga xizmat qiladi.
Har yili oʻtkaziladigan Myunxen xavfsizlik konferensiyasida nutq soʻzlagan Germaniya kansleri yirik davlatlar oʻrtasidagi raqobat kuchaygan bir sharoitda «erkinlik kafolatlanmagani»ni taʼkidladi.
AQShdagi soʻrovnoma ishtirokchilarining 46 foizi dunyo yangi jahon urushi tomon harakat qilayotganini bildirgan.
Sadir Japarov Milliy xavfsizlik davlat qoʻmitasi raisi Qamchibek Tashiyevni lavozimidan ozod etish qarori ortidagi sabablar haqida izoh berdi.
Chiqindi xizmati boʻyicha asossiz qarzlar tufayli elektr cheklovlari qoʻyilmoqda. Raqobat qoʻmitasi korxonalar bilan muzokara boshladi.
Reklama materiallarida taʼsirli daʼvolar va mahsulot haqida toʻliq maʼlumot yoʻqligi aniqlandi. Bu esa isteʼmolchilarda mazkur qoʻshimchani dori vositasi sifatida qabul qilish ehtimolini yuzaga keltirgan.
“Davlat pensiya taʼminotida zamonaviy xizmatlar” loyihasi jamoatchilik muhokamasiga taqdim etildi. Muhokama 26 fevralgacha davom etadi.