Rossiya Davlat dumasi xorijlik ishchilar uchun majburiy tibbiy sugʻurta (MTS) polisini rasmiylashtirish talablarini qatʼiylashtiruvchi qonun loyihasini maʼqulladi. Yangi tartibga muvofiq, migrantlar MTS polisini olish uchun Rossiya hududida kamida 5 yillik mehnat stajiga ega boʻlishi shart boʻladi.
Bepul tibbiy yordam — faqat 5 yillik stajdan soʻng
Davlat dumasi raisi Vyacheslav Volodinning taʼkidlashicha, bepul tibbiy yordam faqat Rossiyada kamida besh yil qonuniy asosda ishlagan migrantlarga koʻrsatiladi. Faqat favqulodda holatlar istisno qilinadi.
«Rossiyada ishlashni xohlagan va yuqori ijtimoiy kafolatlardan foydalanishni istaganlar bu imkoniyatga halol va qonuniy mehnat orqali erishishi kerak», — dedi Volodin.
Hozirgi kunda MTS polisini olish uchun 3 yillik ish staji yetarli edi. Qonun kuchga kirgach, talab etiladigan staj 5 yil etib belgilanadi.
Yangi tartib kimlarga tatbiq etilmaydi?
• Yuqori malakaga ega mutaxassislar — amaldagi qoidalar asosida MTS polisini olish huquqida qoladi.
• JSTga aʼzo mamlakatlar kompaniyalarining Rossiyadagi filial va vakolatxonalariga yuborilgan xodimlar — imtiyozli tartib saqlanadi.
Hujjat Rossiya prezidenti imzolaganidan soʻng kuchga kiradi.
Avvalroq Rossiya prezidenti Vladimir Putin 2026–2030 yillarga moʻljallangan yangi migratsiya siyosati konsepsiyasini tasdiqlagandi. Unda 2030 yilgacha migrantlar oqimi oʻsishi davom etishi qayd etilgan.
Sentabr oyida Rossiyada ishlamaydigan migrant oilalari uchun pullik yashash tartibini joriy etish taklifi berilgan edi.
1 sentabrdan boshlab migrantlar uchun roʻyxatdan oʻtish, migratsiya hisobi va mehnat faoliyatiga ruxsat olish bilan bogʻliq davlat bojlari oshirilgan.
Rossiya eshiklari biz uchun yopilsa, nima boʻladi?
Koʻplab iqtidorli yoshlar kelajakka ishonchsizlik sabab taʼlim va rivojlanish oʻrniga maktab yillarini bekor oʻtkazdi. “Ertaga nima qilaman?” degan savolga esa uzoq vaqt davomida yagona javob sifatida “Rossiyaga ketaman” degan fikr shakllandi.
Sankt-Peterburgda migrantlarga taqiq ortidan taksi narxlari oshdi
Muhojirlarning taksichilik faoliyati bilan shugʻullanishiga taqiq kuchga kirgan kuniyoq shaharda taksi narxlari 30 foizgacha oshgani xabar qilindi. Tahlilchilarga koʻra, bu holat shundoq ham kadrlar yetishmovchiligi bor boʻlgan taksi va kurerlik sohasidagi vaziyatni yanada ogʻirlashtirdi.
Rossiyada vaqtincha ishlayotgan uch nafar oʻzbekistonlikning ish haqi undirib berildi
Oʻzbekiston Bosh konsulxonasi xodimlari koʻmagida Rossiyaning Tyumen viloyatida mushkul ahvolda qolgan hamyurtlarimizga amaliy yordam koʻrsatildi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslar uchun rus tili, Rossiya tarixi va Rossiya Federatsiyasi qonunchiligi asoslari boʻyicha imtihon faqat kompyuter shaklida oʻtkaziladi.