Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida nutq soʻzladi
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida soʻzlagan nutqida bir qator muhim masalalarga toʻxtalib oʻtdi.
Global vaziyat: xalqaro institutlarning rolining pasayishi, urush va nizolar, tengsizlik, iqtisodiy va gumanitar inqirozlar ortishi haqida toʻxtaldi.
BMT islohoti: Xavfsizlik Kengashini kengaytirish va transformatsiya qilish taklifi bildirildi.
Yangi Oʻzbekiston islohotlari: kambagʻallikni keskin kamaytirish, taʼlim va sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish, gender siyosati, “yashil” iqtisodiyot, 2030 yilgacha yuqori daromadli davlatlar qatoriga kirish maqsadi.
Markaziy Osiyo siyosati: mintaqada tinchlik va integratsiyaga erishilgani, savdo va investitsiyalar oshgani, qoʻshma loyihalar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Afgʻoniston: uni yakka qoldirmaslik, yirik iqtisodiy va infratuzilma loyihalar amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Gʻazo va Falastin: Gʻazodagi gumanitar inqirozga eʼtibor qaratildi, harbiy harakatlarni toʻxtatish, “ikki xalq – ikki davlat” yechimiga sodiqlik bildirildi.
Ukraina: muammoni diplomatik yoʻl bilan hal qilish qoʻllab-quvvatlandi.
Terrorizmga qarshi kurash: mintaqaviy kengash tuzilgani, Oʻzbekistonda Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi ofisini ochishga tayyorlik aytildi.
Iqlim va ekologiya: Orolboʻyi tiklanishi, suv inqirozi, iqlim migratsiyasi masalalarida global choralar taklif qilindi.
Yoshlar va maʼrifat: “Jahon yoshlarining tinchlik harakati” tashabbusi, Islom sivilizatsiyasi markazi, buyuk allomalar merosini targʻib etish rejasi aytib oʻtildi.
Prezident nutqini toʻliq holda quyidagi havola orqali oʻqishingiz mumkin.