"Crocus City Hall" да терактни уюштиришда айбланаётганлар терактдан сўнг ваъда қилинган мукофотни олиш учун Киевга йўл олганликларини тан олишди — Россия Тергов қўмитаси
Бошқарманинг янги баёнотига кўра, қўлга олинганлар ўз ҳаракатларини Теlegram орқали уларга номаълум шахс мувофиқлаштириб турганлиги ҳақида маълум қилган.
Аввалроқ ижтимоий тармоқларда терактда айбланаётганларнинг очиқ-ойдин қийноққа солингани акс этган фотосуратлар ва видеолар пайдо бўлган эди. Суд теракт иши бўйича жараёнларни ёпиқ шаклда ўтказишга қарор қилган.
Россия расмийлари ҳеч қандай аниқ далил келтирмасдан, терактда Украинанинг "қўли" борлигини қатъий таъкидламоқда. Шу билан бирга, ҳужум учун жавобгарликни ИШИДнинг "Вилоят Хуросон" бўлими расман ўз зиммасига олганлиги ҳақида эълон қилган.
Кеча теракт иши бўйича тўққизинчи айбланувчи ҳам ҳибсга олинди.
“Назримад Лутфуллоийга нисбатан 22-майга қадар қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси тайинлансин”, — дея суд қароридан иқтибос келтиради ТАСС.
Россия матбуоти хабар беришича, асли тожикистонлик 24 ёшли Назримад Лутфуллои Москвадаги “Шчелковская” метро бекати яқинидаги ётоқхонада яшаган. Хотини ҳам, фарзанди ҳам, иши ҳам йўқ, лекин олий маълумотли.
Москвада “Crocus City Hall”даги ҳужум бўйича суд жараёни бошланди. Асосий айбдор сифатида тожикистонликлар кўрилмоқда
Бугун, 4 август куни Москвада ўтган йили “Crocus City Hall”да содир этилган террорчилик ҳужумида айбланувчиларга қарши суд жараёни бошланди. Ҳужум оқибатида 147 киши ҳалок бўлган эди.  Бу ҳақда BBC хабар қилди.
Москвадаги Crocus City Hall мусиқа залида содир этилган теракт қурбонлари сони 137 кишига етди
Бу ҳақида Россия Тергов қўмитаси матбуот хизмати хабар қилмоқда."Ўлганларнинг шахсини аниқлаш давом этмоқда. Ҳозирда 137 нафар жасад топилган. Улардан уч нафари болалар. Жойни ўрганиш давом этмоқда. Ҳозиргача олтмиш иккита жасаднинг шахси аниқланган", — дейилади хабарда.