Дам олиш кунлари қандай об-ҳавода ўтиши айтилди
12–14 октябрь кунлари Ўзбекистон бўйлаб ҳаво бироз булутли бўлади, айрим ҳудудларда оз миқдорда ёмғир ёғиши мумкин. Бу ҳақда "Ўзгидромет" ахборот хизмати хабар берди.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 13 октябрда 3-8 даража илиқ, 14-15 октябрда 0-5 даража илиқ, Устюртда 2 даража совуқ – 3 даража илиқ, кундузи 10-15 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, 13 октябрда баъзи жойларда ёмғир ёғади. 14-15 октябрда ёғингарчилик кутилмайди. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 13 октябрда 8-13 даража, 14-15 октябрда 5-10 даража, кундузи 13-14 октабрда 17-22 даража; 15 октабрда 14-19 даража; Навоий вилоятининг шимолида кечаси 13 октябрда 3-8 даража илиқ, 14-15 октабрда 0-5 даража илиқ, кундузи 10-15 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, 13-14 октабрда баъзи жойларда ёмғир ёғади. 15 октябрда ёғингарчилик кутилмайди. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, 13 октябрда баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат 13 октябрда кечаси 10-15 даража, кундузи 17-22 даража; 14 октябрда кечаси 8-13 даража, кундузи 15-20 даража; 15 октябрда кечаси 8-13 даража, кундузи 13-18 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 14 октябрда Қашқадарё вилоятида баъзи жойларда ёмғир ёғади. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, 13 октабрда баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат 13 октябрда кечаси 13-18 даража, кундузи 22-27 даража; 14-15 октябрда кечаси 10-15 даража, кундузи 20-25 даража бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади. Шамол ғарбдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 13 октабрда 20-25 даража, 14-15 октабрда 15-20 даража бўлади.
Республиканинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади, айрим жойларда кучли ёмғир ёғиши, баланд тоғли ҳудудларда қорга айланиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, 13-14 октябрда баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат 13 октябрда кечаси 5-10 даража, кундузи 10-15 даража, 14 октабрда кечаси 5-10 даража, кундузи 8-13 даража, 15 октябрда кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 5-10 даража бўлади.