Магистрлар учун мандат қачон чиқиши очиқланди
2024-2025 ўқув йили учун талабаликка тавсия этилган абитуриентлар ўқишга келиш, ётоқхона топиш муаммолари билан хурсанд бўлиб юрган бир вақтда кун санаб магистратура жавобини кутаётган талабалар жавобни эълон қилмаётган масъуллардан норози. Хўш, ўзи магистратура жавоби қачон эълон қилинади?
28.08.2024, 11:47
Ўзбекистон қонунчилигига кўра, магистратурага топширган талабаларнинг мандат жавоби 20 августдан кечикмай эълон қилиниши ҳамда 25 августга қадар давлат грантлари бўйича талабалар сафига қабул қилиш ҳақидаги ректорларининг буйруқларини расмийлаштириш керак эди. Аммо қонунда белгиланиб қўйилса ҳам бу амалда тасдиғини топмаяпти.
PARADIGMA.uz мазкур ҳолат юзасидан аниқлик киритиш мақсадида Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига боғланди.
“Масъулларга кўра, магистратура натижалари тўлиқ тайёр ҳолга келтирилган. Бугун эълон қилиниши кутилмоқда. 2 кун олдин техник хатолик сабаб сайтда айрим натижалар кўриниб қолган. Аммо ушбу натижалар аслига тўғри эмас ва ҳақиқий ҳисобланмайди. Бугун чиқадиган якуний натижа 2 кун олдин сайтда кўрингандан бошқача бўлиши мумкин”, дейди Олий таълим матбуот хизмати масъули.
Юқорида таъкидланганидек, магистратура натижалари бугун 28 август куни эълон қилинади. Бу қай даражада ҳақиқатга тўғри келишини кун давомида билиб оламиз.