Навоий вилоятида атмосфера ҳавоси ифлосланганлиги билан боғлиқ ҳолат вилоят Экология бошқармаси томонидан ўрганилди.
Ўрганиш давомида 19-июл куни эрталаб тонги вақти 7:00 дан 9:00 га қадар Навоий вилояти Экология бошқармасининг таҳлилий лабораторияси ҳамда “Навоийазот” АЖга қарашли Санитар лабораторияси билан корхона атрофида таҳлил ишлари олиб борилди ва атмосфера ҳавоси таркиби ЭКОЛАБ (Газоанализатор) аппарати ёрдамида ўрганилди.
Ўрганиш натижасида “Навоийазот” АЖ ва БХО атрофидан таҳлил ишлари олиб борилганда атмосфера таркибида аммиак 1,4 баробар ҳамда водород сульфиди 16,8 баробар меъёрдан юқорилиги аниқланди.
Бундан ташқари, Навоий вилояти Гидрометеорология бошқармаси лабораторияси томонидан олинган таҳлиллар натижасига кўра 1-кузатув пости (Зулфия кўчаси)да углерод икки оксиди 1,04, аммиак 1,1 баробар, 2-кузатув пости (Меъморлар кўчаси)да эса аммиак 1,2 баробар юқорилиги маълум бўлди.
Ҳозирда “Навоийазот” корхонаси ҳудудида текширув ўтказиш ва йўл қўйилаётган камчиликларга аниқлик киритиш учун ҳужжатлар тайёрланмоқда.