Расмий баёнотда таъкидланишича, бундай нуфузли университет билан ҳамкорлик Янги Ўзбекистон университетининг халқаро академик майдондаги мавқеини янги босқичга олиб чиқади.
Оксфорд университети сўнгги йилларда Times Higher Educationнинг World University Rankings рейтингида кетма-кет жаҳоннинг биринчи рақамли университети сифатида эътироф этилмоқда. Шунингдек, QS World University Rankings рейтингларида ҳам доимий равишда энг юқори поғоналарда қайд этилади.
Oxford Hub платформаси Ўзбекистон олий таълим муассасаларига Оксфорд университетининг етакчи олимлари ва мутахассисларининг илғор тадқиқотларига тизимли ва расмий асосда кириш имкониятини яратади.
Ташаббус Оксфорд университети таркибидаги Wolfson College ҳузурида фаолият юритувчи Oxford Birsöz Initiative томонидан мувофиқлаштирилади ва Буюк Британия ҳукумати кўмагида амалга оширилади.
Таъкидланишича, мазкур ҳамкорлик сунъий интеллект, муҳандислик, илғор технологиялар ва илм-фаннинг бошқа йўналишларида Ўзбекистон ва Британия олимлари ўртасида кенг кўламли ҳамкорлик ҳамда янги илмий тадқиқотларга замин яратади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазири Эъзоза Каримова платформа ишга туширилиши академик ҳамкорлик, профессор-ўқитувчилар алмашинуви ва қўшма илмий тадқиқотларда муҳим аҳамият касб этишини қайд этди.
Тадбирда Буюк Британиянинг Марказий Осиё ва Озарбайжон бўйича савдо вакили Жон Олдердайсга Янги Ўзбекистон университетининг «Фахрий профессори» унвони топширилди.
Лорд Жон Олдердайс Ўзбекистонда таълим соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакат тараққиётига хизмат қилишини таъкидлади.
Алоҳида туман (шаҳар) ва маҳаллалар намунали ҳудудга айлантирилади
Президентнинг 298-сон қарорига кўра, алоҳида туман (шаҳар) ва маҳаллалар намунали ҳудудга айлантирилади.
Шавкат Мирзиёев Мустақиллик монументига гулчамбар қўйди, Янги Ўзбекистон кўчасидаги ерости автомобиль йўли очилди
Президент Шавкат Мирзиёев “Янги Ўзбекистон” боғига ташриф буюриб, Мустақиллик монументи пойига гулчамбар қўйди. Шунингдек, Янги Ўзбекистон кўчасида барпо этилган ерости автомобиль йўлини кўздан кечирди.
Шавкат Мирзиёев “Янги Ўзбекистон” боғига ёндош қурилган замонавий меҳмонхоналар билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев жойлардаги бунёдкорлик билан танишуви чоғида Тошкент шаҳридаги “Янги Ўзбекистон” боғига ёндош қурилган замонавий меҳмонхоналар мажмуасини ҳам кўздан кечирди.
"Янги Ўзбекистон" боғига туташ кўча бир ойга ёпилди
Янги Ўзбекистон йўлининг (Тошкент вилоятидан ҳаракатланиб келишда) "Янги Ўзбекистон" боғига туташ қисмида автоуловлар ҳаракати тўхтатилади.