Ўзбекистон Осакадаги бутунжаҳон кўргазмасида олтин медални қўлга киритди
Япониянинг Осака шаҳрида бўлиб ўтаётган ЭКСПО бутунжаҳон кўргазмасида Ўзбекистон павилони “Мавзунинг энг яхши очиб берилиши” номинациясида олтин медалга сазовор бўлди.
Бу мукофот Халқаро кўргазмалар бюроси (BIE) томонидан тақдим этилади ва кўргазманинг асосий мавзусини энг илғор, креатив ҳамда самарали шаклда намоён этган павилонларга берилади.
Ўзбекистон павилони “Билимлар боғи: келажак жамияти учун лаборатория” концепцияси асосида ишлаб чиқилган бўлиб, у миллий анъаналар билан замонавий инновацияларни уйғунлаштирган.
Ўзбекистон президенти администрацияси раҳбари Саида Мирзиёева бу ҳақда шундай деди:
“Ғоямиз жаҳон ҳамжамиятида кенг акс-садо берди. Барчани руҳлантирган профессионаллик ва лойиҳага бўлган ишонч учун бутун жамоамизга ҳамда халқаро ҳамкорларимизга самимий миннатдорлик билдираман”.
ЭКСПО-2025нинг асосий мавзуси — “Ҳаётимиз учун келажак жамиятини яратиш” бўлиб, Ўзбекистон павилонидаги “Билимлар боғи” ғояси ушбу мавзуга ҳамоҳанг равишда ишланган. Лойиҳа билим, фан ва инновациялар орқали келажакни барпо этиш ғоясини илгари суради.
BIE мукофоти 1928 йилдан буён бутунжаҳон кўргазмаларининг энг нуфузли совринларидан бири ҳисобланади. У инновацион ёндашувлар, илғор технологиялар ва маданий хусусиятларни муваффақиятли уйғунлаштирган иштирокчиларни рағбатлантиради.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон 1993 йилдан бери ЭКСПО кўргазмаларида иштирок этиб келмоқда ва бу йил илк бор олий — BIE олтин мукофотини қўлга киритди.
Японияда кучли бўрон оқибатида 30 киши ҳалок бўлди
20 январдан бошлаб ёғган ёмғир ва қор оқибатида 100дан ортиқ одамлар жабрланди. Қарийб икки метрли қор тўпламини тозалашда ҳукуматнинг ҳимоя кучлари ёрдам бермоқда.
04.02.2026, 15:26
Саида Мирзиёева: «Болаларимиз ўз тилида, замонавий мультфильмларни кўриб улғайиши жуда муҳим»
Унинг ёзишича, премьера намойиши ўтказилган залда 2000 нафар болажон жам бўлган. Болаларнинг қувончи, ҳайрати ва самимий кулгиси мультфильм улар қалбидан жой олганини яққол намоён этган.
Туғруқ масканининг ачинарли аҳволи: Саида Мирзиёева ҳолатни ўрганди
1972 йилда қурилган мазкур бино ҳозирда 13 мингдан ортиқ аҳолига хизмат кўрсатиб, 16 та қишлоқ учун ягона туғруқ маскани ҳисобланади.
Ўзбекистон ва Ал-Азҳар ўртасида янги илмий ҳамкорлик лойиҳалари йўлга қўйилади
Мисрнинг нуфузли илмий-диний маркази — “Ал-Азҳар” ва Ўзбекистон ўртасида илмий-таълимий ҳамкорлик янги босқичга кўтарилади. Қоҳирада бўлиб ўтган учрашувда Миср бош имоми, “Ал-Азҳар” мажмуаси раҳбари шайх Аҳмад ат-Тоййиб Ўзбекистон делегацияси — Президент администрацияси раҳбари Саида Мирзиёева бошчилигидаги вакиллар билан музокара олиб борди.
«Бу нарса тўхташи керак»: Саида Мирзиёева Қибрайдаги иссиқхонада экологик текширув ўтказди
Президент администрацияси раҳбари Саида Мирзиёева 2 декабрь куни кечқурун экология бўйича махсус комиссия йиғилишида иштирок этгандан сўнг Тошкент вилоятининг Қибрай туманида ўтказилган экологик рейд тадбирларига қўшилди.
Трамп Япония байроғи ёнида қотиб қолди, Оқ уй унинг соғлиги ҳақида баёнот берди
Японияга расмий ташриф билан келган  АҚШ Президенти Доналд Трамп кутилмаган ҳаракати билан ҳаммани ҳайратда қолдирди. Кутиб олиш маросими пайтида икки мамлакат байроқлари олдида тўхтаб, таъзим қилиши керак бўлган Трамп бир муддат жойида қотиб қолди ва йўлида давом этди.