Мирзиёев Самарқандга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрига жўнаб кетди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Унда айтилишича, 25-26 август кунлари Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлади.
Музокаралар чоғида сиёсий мулоқотни ривожлантириш, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик, шунингдек, кимё, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик ва кончилик соҳаларида кооперация масалалари муҳокама қилинади. Маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилади.
Томонлар, шунингдек, халқаро ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашадилар. Ташриф якунида икки томонлама келишувлар пакети имзоланиши кутилмоқда.
Маълумот учун, 26-27 август кунлари Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн Қозоғистонга ҳам ташриф буюради.
Ўзбекистон президенти Тожикистонга жўнаб кетди
Ўзбекистон пезиденти Шавкат Мирзиёев Тожикистон президенти Эмомали Раҳмоннинг таклифига биноан бугун амалий ташриф билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди. Давлат раҳбари 9-10 октябрь кунлари Душанбеда бўлиб ўтадиган "Марказий Осиё – Россия" форматидаги иккинчи саммит ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этади.