Мулоқотда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини олий даражадаги келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
“Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликнинг асосий кўрсаткичлари ўсиш суръатини сақлаб қолиш, шунингдек, икки мамлакат ҳудудлари даражасидаги кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилди”, - дейилади хабарда.
Гуманитар ҳамкорлик, энг аввало, маданият, санъат ва таълим соҳаларида, шу жумладан муҳандис кадрларни тайёрлаш борасида кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 9-10 октябрь кунлари Тожикистон пойтахти Душанбеда “Марказий Осиё – Россия” форматидаги иккинчи саммит ва Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этган эди. Россия президенти Владимир Путин ҳам мазкур тадбирларда қатнашиш учун Душанбега келди.
Мирзиёев Россиядан Тошкентга қайтди. Икки кунлик ташрифдан нималар маълум?