200 кВт норма ҳақидаги қоида ноқонуний киритилганми?
"200 кВт иши" бўйича апелация суди бўлиб ўтди. Энди иш Конституциявий судда кўрилиши мумкин.
23- июл куни Ўзбекистон Республикаси Олий судида "200 киловат иши" бўйича апелация суди бўлиб ўтди. Фуқаро Мардон Субханов Олий судга мурожаат қилиб, Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 16 апрелдаги  “Ёқилғи-энергетика соҳасида бозор механизмларини жорий этишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги 204-сонли Қарори билан тасдиқланган 2024 йил 1 майдан аҳоли учун электр энергияси ва табиий газ бир ойлик истеъмолининг базавий меъёрларини ҳақиқий эмас, деб топишни сўраб ариза киритган.
Аризачининг ишончли вакили Мирзо Субхонов томонидан Суд раисига киритилган ажримга кўра суд ишини видео тасвирга тушуришга рухсат этилди.
Мардон Субханов томонидан берилган ариза тўғри йўналтирилмагани сабаб, 2024 йил 19 июл куни воколатли орган томонидан иш кўриб чиқилиши рад этилган эди.
Апелация Судида иштирок этган прокурор ва Вазирлар маҳкамаси вакили  рад этилиш қарори тоғри эканлигини билдирган.
Шундан сўнг Олий суд раиси берилган апелация шикояти бўйича якуний қарорни ўқиб эшиттирди.
Унга кўра Субхановнинг аризаси бўйича 2024 йил 19 июлда чиқарилган суд ажрими ўзгаришсиз қолдирилди. Яъни апелация шикояти рад этилди.
Барчамизга маълумки чиқарилаётган қарорлар конституцияга зид бўлмаслиги керак. Агарда давлат ҳокимияти оргнлари томонидан қабул қилинган қонун ости ҳужжатлари ва қарорлар конституциямизга зид келадиган бўлса, бунда албатта асосий қомусимиз устун келади, аслида бундай қарорлар ваколатли органлар томонидан  қабул қилинмаслиги лозим. Канституциямизнинг 15-моддасига кўра Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари халқаро ҳуқуқнинг умумеътироф этилган принцип ва нормалари билан бир қаторда Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқий тизимининг таркибий қисми эканлиги таъкидланган.