200 kVt norma haqidagi qoida noqonuniy kiritilganmi?
"200 kVt ishi" boʻyicha apelatsiya sudi boʻlib oʻtdi. Endi ish Konstitutsiyaviy sudda koʻrilishi mumkin.
23- iyul kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudida "200 kilovat ishi" boʻyicha apelatsiya sudi boʻlib oʻtdi. Fuqaro Mardon Subxanov Oliy sudga murojaat qilib, Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 16 apreldagi  “Yoqilgʻi-energetika sohasida bozor mexanizmlarini joriy etishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 204-sonli Qarori bilan tasdiqlangan 2024 yil 1 maydan aholi uchun elektr energiyasi va tabiiy gaz bir oylik isteʼmolining bazaviy meʼyorlarini haqiqiy emas, deb topishni soʻrab ariza kiritgan.
Arizachining ishonchli vakili Mirzo Subxonov tomonidan Sud raisiga kiritilgan ajrimga koʻra sud ishini video tasvirga tushurishga ruxsat etildi.
Mardon Subxanov tomonidan berilgan ariza toʻgʻri yoʻnaltirilmagani sabab, 2024 yil 19 iyul kuni vokolatli organ tomonidan ish koʻrib chiqilishi rad etilgan edi.
Apelatsiya Sudida ishtirok etgan prokuror va Vazirlar mahkamasi vakili  rad etilish qarori togʻri ekanligini bildirgan.
Shundan soʻng Oliy sud raisi berilgan apelatsiya shikoyati boʻyicha yakuniy qarorni oʻqib eshittirdi.
Unga koʻra Subxanovning arizasi boʻyicha 2024 yil 19 iyulda chiqarilgan sud ajrimi oʻzgarishsiz qoldirildi. Yaʼni apelatsiya shikoyati rad etildi.
Barchamizga maʼlumki chiqarilayotgan qarorlar konstitutsiyaga zid boʻlmasligi kerak. Agarda davlat hokimiyati orgnlari tomonidan qabul qilingan qonun osti hujjatlari va qarorlar konstitutsiyamizga zid keladigan boʻlsa, bunda albatta asosiy qomusimiz ustun keladi, aslida bunday qarorlar vakolatli organlar tomonidan  qabul qilinmasligi lozim. Kanstitutsiyamizning 15-moddasiga koʻra Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari xalqaro huquqning umumeʼtirof etilgan prinsip va normalari bilan bir qatorda Oʻzbekiston Respublikasi huquqiy tizimining tarkibiy qismi ekanligi taʼkidlangan.