Aydar-Arnasoy koʻllaridan baliq ovlaganlarga 423 mln soʻm jarima qoʻllanildi
Қайд этилишича, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг Айдар-Арнасой кўллар тизимини назорат қилиш бошқармаси ходимлари томонидан 2025 йилнинг январь-февраль ойларида 125 та назорат чора-тадбирлари амалга оширилган. Рейдлар давомида 94 та қоидабузарлик қайд этилган.
Шунингдек, 26-28 февраль кунлари Айдар-Арнасой кўллари ҳудудида сувда қолиб кетган ноқонуний балиқ овлаш тўрларини бартараф этиш бўйича рейд ўтказилган.
Натижада Навоий вилоятидаги Айдаркўлдан ҳар бири 100 метр узунликдаги 100 дона, Тузкон кўлидан ҳар бири 100 метр узунликдаги 70-80 дона, Арнасой кўлидан эса ҳар бири 100 метр узунликдаги 50-60 дона тўр олиб ташланган.
Аввалроқ, Жиззах вилояти Арнасой тумани ҳудудида ўтказилган рейд давомида ҳайвонлар дунёсига 487 миллион сўм миқдорида зарар етказилган ноқонуний балиқ овлаш ҳолати аниқланган эди.