Ҳукуматнинг таъкидлашича, ҳеч бир платформа “беэътибор қолмайди” ва хавфли бўлган ҳуқуқий бўшлиқлар ёпилади.
Янги чоралар қуйидагиларни ўз ичига олади:
• СИ чатботлари ва ноқонуний контент: Барча СИ чатбот провайдерлари “Онлайн хавфсизлик акти” доирасидаги қонуний мажбуриятларга амал қилишга мажбур қилинади.
• Ёшга оид чекловлар ва хавфли функциялар: Ижтимоий тармоқларда минимал ёш чегараси белгиланиши, чексиз скроллинг каби болаларга зарарли функциялар чекланиши мумкин.
• Маълумотни сақлаш: Болалар ҳалокати ҳолатларида ижтимоий тармоқдаги маълумотлар ўчирилишига йўл қўйилмайди.
Бош вазир Кир Стармер:
“Технология жуда тез ривожланмоқда ва қонун буни қўллаб-қувватлаши керак. Ҳеч бир платформа беэътибор қолмайди. Биз болаларнинг хавфсизлигини таъминлаш ва ота-оналарга ёрдам бериш учун тез ҳаракат қиламиз", деди.
Шу билан бирга, келаси ойдан бошлаб “Болаларнинг рақамли ривожланаши” консултацияси бошланади, унинг натижалари асосида янги қонунчилик чоралари бир неча ой ичида амалга оширилади.
“Биз болаларни ҳимоя қилиш учун зудлик билан чора кўришга тайёрмиз. Янги чоралар орқали СИ чатботлар ва хавфли контентга қарши самарали ҳаракат қилиш мумкин бўлади”, дея қўшимча қилди Илм, инновация ва технологиялар вазири Лиз Кендалл.
Масъул ташкилотлар ҳам ота-оналар учун “Билмасанг, сўраб ўрган” кампаниясини йўлга қўйди, унда интернет хавфсизлиги, контентни фильтрлаш ва ёшга мос маслаҳатлар тақдим этилади.
Янгийўлда дайди итлар ҳужуми: норасида боланинг аҳволи оғир
18 январь куни Янгийўл шаҳрида дайди итлар ҳужуми оқибатида норасида бола оғир тан жароҳатлари олди. Ҳодиса маҳаллий аҳоли ўртасида жиддий хавотир уйғотди.
19.01.2026, 10:34
Ташкилотга кўра, қатъий ёш чекловлари жорий этилган тақдирда ҳам болалар VPN ёки камроқ тартибга солинадиган платформалар орқали ижтимоий тармоқлардан фойдаланишда давом этиши мумкин. Бу эса уларни ҳимоя қилишни янада қийинлаштиради.
АҚШ 2026 йилги Жаҳон чемпионати хавфсизлиги учун қанча маблағ ажратади?
АҚШ ҳукумати 2026 йилги футбол бўйича Жаҳон чемпионати давомида хавфсизликни таъминлаш учун 1 миллиард доллардан кўпроқ федерал маблағ йўналтиради. Маълумот учун, 2026 йилги Жаҳон чемпионати 11 июн – 19 июл кунлари АҚШ, Канада ва Мексика мезбонлигида ўтказилади.
05.12.2025, 16:06
Oxford инглиз тили луғати тузувчилари “rage bait” («ғазабга чорловчи») атамасини 2025 йилнинг асосий сўзи деб эълон қилди. Ушбу иборанинг интернетда қўлланиш частотаси сўнгги бир йилда уч баравар ошгани қайд этилди.
Ғазо дунёдаги энг кўп ногирон болалар яшайдиган ҳудудга айланди
Ғазо сектори дунёдаги энг кўп ногирон болалар яшайдиган ҳудудга айланди. 2023 йил октябрда бошланган Исроилнинг икки йиллик ҳужумлари даврида Ғазода 5 мингдан ортиқ инсоннинг қўли ёки оёғи ампутация қилинди. 2025 йил сентябрь ойига келиб, Ғазода 170 690 дан ортиқ одам жароҳатланган. Уларнинг камида тўртдан бири узоқ муддатли реабилитацияга муҳтож.