Наманганда кредит қарздорлиги учун тўйхона хатланди
«Трастбанк» АТБ фойдасига қарздор МЧЖ дан 1 млрд 113 млн сўм кредит қарздорликни ундирилиши белгиланган.
Наманган шаҳрида фаолият кўрсатиб келаётган «M.P.» МЧЖ тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш мақсадида катта миқдордаги кредит олади. Бироқ, маблағни олиб, тўловларни қайтариш мажбурияти бажарилмайди. Натижада банк даъво билан судга мурожаат қилиб, қарздорликни қайтариш бўйича якуний қарор чиқади.
Ижро ҳужжатига кўра ундирувчи «Трастбанк» АТБ фойдасига қарздор МЧЖ дан 1 млрд 113 млн сўм кредит қарздорликни ундирилиши белгиланган.
Шунингдек, ундирув гаровдаги тўйхонага қаратилиши кўзда тутилган.
Олиб борилган ижро ҳаракатлари давомида Бюронинг вилоят бошқармаси ходимлари томонидан гаровдаги тўйхона бино-иншоотлари хатлаб қўйилди.
Ҳозирда тўйхонани баҳолаш ва аукцион савдоларига чиқариш чоралари кўрилмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон оилаларида истеъмол маданияти сезиларли даражада ўзгарди. Одамлар эндиликда фақат зарурат учун эмас, балки атрофдагиларга “мос кўриниш” учун ҳам харид қилишга интилмоқда. Бу жараёнга реклама, ижтимоий тармоқлардаги “идеал ҳаёт” тасвирлари ва банкларнинг турли кредит таклифлари кучли таъсир кўрсатмоқда.
Ҳукумат қарори билан “Камбағал оилалар реестри”га киритилган оилаларга кредитлар ажратиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.