Қозоғистон "Иброҳим келишувлари"га қўшилмоқчи
Оқ уйда бўлиб ўтган учрашувда Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев Исроил Бош вазири Биньямин Нетаняху билан телефон орқали мулоқот қилди. Суҳбатнинг асосий мавзуси Қозоғистоннинг «Иброҳим келишувлари»га қўшилиш нияти бўлди. Тоқаевнинг таъкидлашича, ушбу қарор мамлакатнинг халқаро тинчлик ва мулоқотни ривожлантириш, БМТ Низоми асосида халқаро ҳуқуқни қўллаб-қувватлашга бўлган интилишини кўрсатади.
Бу ҳақда Қозоғистон президенти матбуот хизмати — «Акорда» хабар берди.
“Қозоғистоннинг бу қарори ҳеч бир давлат билан икки томонлама муносабатларга таъсир қилмайди. Бу — кўпқиррали дипломатия ва минтақавий хавфсизликка ҳисса қўшишдир,” — деди Тоқаев.
Доналд Трамп эса Қозоғистон қарорини олқишлаб, уни “дунё бўйлаб тинчлик кўприкларини қуриш йўлидаги муҳим қадам” деб атади.
“Бугун кўплаб мамлакатлар мен бошлаб берган ‘Иброҳим келишувлари’ орқали тинчлик ва фаровонлик йўлини танламоқда,” — деди АҚШ президенти.
Маълумот учун, «Иброҳим келишувлари» 2020 йилда АҚШ президенти Доналд Трамп ташаббуси билан имзоланган халқаро битим бўлиб, Исроил ва бир қатор араб давлатлари (БАА, Баҳрайн, Судан, Марокаш) ўртасида дипломатик муносабатларни ўрнатган.
Қозоғистоннинг мазкур ташаббусга қўшилиши Марказий Осиё мамлакатлари орасида илк ҳолат ҳисобланади.
ҲАМАС делегацияси Қоҳирани тарк этди ва Ғазода сулҳ тузиш таклифига жавоб тайёрламоқда
Ҳамас делегацияси Ғазо секторида ўт очишни тўхтатиш бўйича музокаралардан сўнг Миср пойтахтини тарк этди ва “сулҳ таклифига ёзма жавоб билан қайтади”. Бу ҳақда сешанба куни Ал-Қаҳера Неwс телеканали Миср манбаларига таяниб хабар берди.
Жеффри Эпштейн иши: асосий воқеалар ва янги ошкоралик
АҚШлик миллиардерга нисбатан турли давлатлардан бўлган ёш қизларни молиявий ёрдам орқали қарам қилиш ва вояга етмаганларни жинсий эксплуатация қилиш айблови қўйилган.
22 январь куни Америка Қўшма Штатлари Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотидан (ЖССТ) тўлиқ чиқди.
Исроил Ғазода мажбурий эвакуацияни бошлади
Исроил армияси октябрь ойида эълон қилинган сулҳдан бери биринчи марта Ғазо сектори жанубида фаластинлик оилаларни мажбурий кўчиришга буйруқ берди.