Хитой Ўзбекистон учун ҳам хавф, ҳам имкониятдир
Сўнги вақтларда нафақат Ўзбекистон балки кўплаб мамлакатлар хусусан АҚШ Хитойдан келаётган иқтисодий хавф ва хатарлар ҳақида олдингидан кўпроқ ўйлай бошлади. Ўзбекистон медиаси ҳамда баъзи жамоат фаоллари Хитойнинг Ўзбекистонга нафақат иқтисодий баки геосиёсий жиҳатдан хавф эканлиги ҳақида фикрларини очиқ ойдин айта бошлади. Биз эса Хитойнинг Ўзбекистонга ҳам хавфли томонларини ҳам фойда томонларини кўриб чиқамиз.
28.04.2025, 16:39
Аввалроқ, ижтимоий тармоқларда Ўзбекистон фуқароларини бирлашган Араб Амирлиги (БАА) кириши тақиқлангани ҳақида хабар тарқалган эди. Ташқи ишлар вазири матбуот котиби Аҳрор Бурҳонов бу хабарларни асоссиз ва фейк деб атади. Бу ҳақда у ўзининг Telegram каналида маълум қилди.
Prezident kadastr hujjatlari mavjud boʻlmagan yer uchastkalariga oid qonunni imzoladi
Президент Шавкат Мирзиёев “Ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ҳамда уларда қурилган бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги қонунни имзолади. Маълумотларга кўра, ҳозирда Республикада ҳуқуқий ҳужжатлари мавжуд бўлмаган ёки тўлиқ бўлмаган 3 миллион 600 мингдан ортиқ ер участкалари бор. Янги қонун натижасида ҳужжатлари мавжуд бўлмаган якка тартибда қурилган уй-жойлар ва бино иншоотларга эгалик ҳуқуқи эътироф этилади.