Rossiya safida urushda qatnashgan andijonlikka jazo tayinlandi
2023 yil yanvar oyida andijonlik fuqaro giyohvandlik vositalarining noqonuniy muomalasi uchun Chelyabinsk shahar sudi hukmi bilan 8 yilga ozodlikdan mahrum etilgan. Jazo oʻtash jarayonida unga Rossiya—Ukraina urushida qatnashish evaziga jazodan qutulish taklif qilingan.
Maʼlum boʻlishicha, Andijon shahrida istiqomat qiluvchi I.X. 2022 yil dekabr oyida ishlash maqsadida Rossiya Federatsiyasiga borgan. U Moskva va Chelyabinsk shaharlarida “Yandeks” platformasi orqali yetkazib berish xizmati bilan shugʻullangan.
2023 yil yanvar oyida I.X. giyohvandlik vositalarining noqonuniy muomalasi bilan bogʻliq jinoyatda ayblanib, Chelyabinsk shahar sudi hukmi bilan 8 yil muddatga ozodlikdan mahrum etilgan.
Jazoni oʻtash davomida unga Rossiya va Ukraina oʻrtasidagi qurolli toʻqnashuvlarda qatnashish evaziga jazodan qutulish imkoniyati taklif qilingan. Shu asosda u 2024 yil avgust oyida Rossiya Qurolli kuchlari bilan shartnoma imzolab, oddiy askar sifatida xizmatga kirishgan.
I.X. 2024 yil avgust–sentabr oylarida Donetsk shahri atrofida olib borilgan janglarda AK-74 oʻqotar quroli bilan qatnashgan. Janglar davomida snaryad portlashi oqibatida ogʻir tan jarohatlari olgan.
Sud-tibbiy ekspertiza xulosasiga koʻra, ayblanuvchi umumiy mehnat qobiliyatining uchdan bir qismidan koʻprogʻini doimiy ravishda yoʻqotgan. Uning chap oyogʻiga “Ilizarov” apparati oʻrnatilgan va u Rossiyaga qarashli harbiy gospitallarda uzoq vaqt davolangan.
2025 yil sentabr oyida I.X. Oʻzbekiston Respublikasining konsullik hujjatlari asosida Vatanga qaytgan.
Jinoyat ishlari boʻyicha Jalaquduq tuman sudi I.X.ni Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topdi. Sud unga 5 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi, biroq Jinoyat kodeksining 72-moddasiga asosan jazo shartli hisoblanib, 2 yil muddatga ozodlikni cheklash (uy qamogʻi) belgilandi.
Oʻzbekiston qonunchiligiga koʻra, fuqarolarning chet davlatlar harbiy xizmatlarida ishtirok etishi jinoiy javobgarlikka sabab boʻladi. Xususan, Jinoyat kodeksining 154 va 154-1-moddalariga asosan bunday harakatlar uchun 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilangan.
Jurnalist Anora Sodiqovani haqorat qilgan bloger Mirsaid Haydarov sud qaroriga muvofiq belgilangan maʼnaviy zarar va sud xarajatlarini toʻliq toʻladi.
Angren shahrida sodir boʻlgan shafqatsiz jinoyat yuzasidan sud hukmi eʼlon qilindi. Maʼlumotlarga koʻra, bir ayol oʻz qaynonasi va erini oʻldirgani uchun javobgarlikka tortildi. Sud qaroriga koʻra, u 12 yil 3 oy ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilindi.