Жанубий Корея компанияси Тошкентдаги янги аэропорт қурилишида қатнашади
Жанубий Кореянинг Incheon International Airport Corporation (IIAC) компанияси Тошкент шаҳрида қурилиши бошланган янги халқаро аэропорт учун аэропортлар эксплуатацияси бўйича консалтинг хизматларини кўрсатиш ҳақида шартнома имзолади.
Нашрда таъкидланишича, Янги Тошкент халқаро аэропорти лойиҳаси Саудия Арабистонининг Vision Invest инфратузилма инвестиция компанияси иштирокида давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилаётган йирик инфратузилма ташаббусидир. Лойиҳа Ўзбекистон ҳукуматининг авиация инфратузилмасини модернизация қилиш режасининг муҳим қисми бўлиб, Марказий Осиё учун замонавий ҳаво логистика маркази сифатида хизмат қилиши кутилмоқда.
Келишувга кўра, IIAC кейинги беш йил давомида хавфсизлик, ахборот технологиялари инфратузилмаси, йўловчи тажрибаси ва хизмат кўрсатиш сифати каби йўналишларда ўз тажрибасини Ўзбекистонда қўллаган ҳолда кенг қамровли консалтинг хизматлари тақдим этади.
IIAC бош директори Ли Хак-Же бу ҳақда шундай деди:
“Ўзбекистон Марказий Осиёда транспорт марказига айланиш учун катта салоҳиятга эга. Биз минтақада иккинчи ва учинчи ‘Инчхон’ аэропортларини яратишни мақсад қилганмиз — бу хориждаги фаолиятимизни кенгайтириш учун муҳим қадам бўлади”.
Шунингдек, IIACнинг фаолияти фақат Тошкент билан чекланиб қолмаяпти. Шу куни компания “Uzbekistan Airports” акциядорлик жамияти билан ҳам “Урганч” аэропортини ривожлантириш бўйича давлат-хусусий шериклик шартномасини имзолади. Ҳамкорлик доирасида асосий объектларни босқичма-босқич қуриш, терминаллар фаолиятини оптималлаштириш, авиакомпанияларни жалб этиш ва тижорат даромадларини ошириш режалаштирилган.
Янги Тошкент халқаро аэропортига метро йўли қурилади
Шавкат Мирзиёев 15 октябр куни «Ўзбекистон 24» телеканалининг «Менимча» кўрсатувида Янги Тошкент халқаро аэропортига метро йўли қурилиши режалаштирилганини маълум қилган.
Ўзбекистон йирик авиация хабига айланишни мақсад қилган
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида янги халқаро аэропорт лойиҳаси тақдимоти билан танишди ҳамда мазкур улкан мажмуа қурилиши бошланишига бағишланган маросимда иштирок этди.
Япония Ўзбекистонда қуриладиган аэропортга 1 млрд доллар инвестиция киритади
Япониянинг машҳур Nikkei Asia журнали ва электрон нашрида Япониянинг Sojitz компанияси Ўзбекистонда янги аэропорт қуриш лойиҳасига сармоя киритишига бағишланган мақола эълон қилинди.
Тайвандаги аэропорт энг самимий аэропорт деб топилди
Буюк Британиянинг саёҳат хизмати компанияси “Airport Parking & Hotels” дунёнинг “энг дўстона аэропорти”ни аниқлади. Тадқиқот натижаларига кўра, Тайваннинг «Таоюан» халқаро аэропорти Япониянинг «Нарита» халқаро аэропортидан ва Cингапурдаги машҳур «Чанги» Чанги аэропортидан юқори бал тўплаб, энг самимий аэропорт сифатида тан олинди.
Ўзбекистон миллий терма жамоаси бош мураббийлигига номзод италиялик Фабио Каннаваро  мураббийлар штаби билан биргаликда Тошкентга етиб келди. Бу ҳақда Ўзбекистон футбол ассоциацияси хабар берди.