Қурилиш майдонини чангга тўлдирган қурувчилар жаримага тортилади
Қурилиш майдонларида атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш талабларига риоя этмаганлик учун жавобгарлик белгиланди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг "Huquqiy axborot" Telegram-каналида маълум қилинди.
Qurilish maydonini changga toʻldirgan quruvchilar jarimaga tortiladi
Баён қилинишича, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга қурилиш майдонларида атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш талабларига риоя этмаганлик учун жавобгарликни белгиловчи қўшимчалар ва ўзгартириш киритилган.
Ўлчами беш юз квадрат метр ва ундан ортиқ бўлган қурилиш майдонида, унга туташ бўлган ҳудудда ҳамда ундан чиқиш йўлларида чанг ва қум заррачаларининг ҳавога кўтарилишини бартараф этишга доир мажбурий талабларни бузиш ёхуд ушбу ҳудудларда ифлослантирувчи моддаларнинг йўл қўйиладиган доирадаги нормативлардан ортиқ даражада атмосфера ҳавосига чиқарилишига йўл қўйиш:
— Мансабдор шахсларга БҲМнинг 10 баравари (3 млн 750 минг сўм) миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса:
— Мансабдор шахсларга БҲМнинг 50 баравари (18 млн 750 минг сўм) миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Қонун расмий эълон қилинган кундан эътиборан 3 ой ўтгач кучга киради.
Ўзбекистонда йўл ҳаракати қоидалари бўйича янги тартиб жорий этилди: агар ҳайдовчи рулда телефондан фойдаланишни биринчи марта бузса, унга жарима солинмайди.
Италиянинг рақобатни ҳимоя қилиш органи — Antitrust-AGCM АҚШнинг Apple компаниясига мобил иловалар бозорида устун мавқеини суиистеъмол қилгани учун 98,6 миллион евро миқдорида жарима солди.
Tojikistonda folbin va sehrgarlarga borganlik uchun 475 dollargacha jarima joriy etildi
Тожикистонда фолбин ва сеҳргарларга мурожаат қилганлик ва уларнинг хизматларидан фойдаланганлик учун маъмурий жавобгарлик жорий этилди. Бундай хизматларга мурожаат қилган фуқаролар 3750 сомоний (396 доллар атрофида)дан 4500 сомоний (475 доллар атрофида)гача жаримага тортилиши мумкин. Бу ҳақда Тожикистон Ички ишлар вазирлигининг Душанбе бўйича бошқармаси хабар қилди.
Машина жаримага, ота қамоққа жойлашди
Ўтказилган навбатдаги рейд давомида ушланган ушбу шахс йиллар давомида алимент тўловларини амалга оширмаган.