Tramp Bayden davrida qabul qilingan 78 ta qarorni bekor qildi
Қайд этилишича, ушбу ҳаракатлар АҚШда сиёсий муҳокамаларни қўзғатиб, республикачи ва демократлар ўртасидаги қарама-қаршиликларни янада кучайтирмоқда.
Трамп биринчи ўринда Байденнинг "яшил энергетика" дастурларига қарши чоралар кўрган. У Байден маъмурияти томонидан амалга оширилган нефть ва газ қазиб олиш чекловларини бекор қилиб, "Keystone XL" нефть қувури лойиҳасини қайта тиклашга ҳаракат бошлаган.
Шунингдек, Байден маъмурияти чегара хавфсизлигини юмшатган айрим сиёсатларини қайта тиклаш учун Трамп жуда кескин қадамлар ташламоқда. У АҚШнинг жанубий чегараларида қурилиш ишларини қайта бошлаш ҳақида фармон чиқариб, Байден бекор қилган "Мексикада қол" сиёсатини қайта тиклашга ҳаракат қилмоқда.
Бундан ташқари, Трамп Париж иқлим келишувидан чиқишга доир ташаббусларни қайтадан жонлантирди ва Байденнинг ҳаво ифлосланишини камайтиришга қаратилган қатор қоидаларини бекор қилган.
Байден маъмуриятининг COVID-19 пандемиясига қарши чораларини қайта кўриб чиқиш орқали Трамп ўзига хос ёндашувни таклиф қилган. У федерал миқёсдаги вакцина мажбуриятини бекор қилишга ва бошқа чекловларни юмшатишга ҳаракат қилмоқчи.
Шу пайтнинг ўзидаёқ Трамп томонидан Байденнинг айрим халқаро ташкилотларга ажратган маблағлари ва келишувлари қайта кўриб чиқилди. Мазкур жараёнда Трамп, айниқса, Хитойга нисбатан қўлланилган Байден сиёсатини кескин танқид қилиб, қайтадан савдо санкцияларини кучайтиришга ҳаракат қилган.
Трампнинг мазкур қарорлари мухолифат томонидан жиддий танқид қилинмоқда. Демократлар партияси ва кўпгина фаоллар бу қарорларни орқага қайтиш сифатида баҳолаб, уларни экологик, ижтимоий ва иқтисодий муаммоларга ечим эмаслигини таъкидлаган.
Айрим экспертлар эса, Трампнинг ҳаракатлари сиёсий база учун қаратилганини ва узоқ муддатли стратегияга асосланмаганини билдирмоқда.
Шу билан бирга, Трамп тарафдорлари унинг қарорларини қўллаб-қувватлаб, Байден маъмуриятининг сиёсати мамлакат иқтисодиёти ва хавфсизлигига салбий таъсир кўрсатганини айтмоқда. Улар Трампнинг ҳаракатларини "Америка манфаатлари учун зарур қадамлар" деб баҳоламоқда.
Трампнинг ушбу ташаббуслари 2024-йилги сайловолди платформаси билан боғлиқ бўлиб, келгуси даврда АҚШдаги сиёсий ва ижтимоий муҳитга қанчалик таъсир қилиши вақт давомида маълум бўлади.
Amerika boshqa mamlakatlarga yordam berishni toʻxtatdi
Кеча, 20 январдан бошлаб АҚШ Президенти лавозимига киришган Дональд Трамп Американинг бошқа мамлакатларга ёрдам дастурларини 90 кун муддатга тўхтатиб туриш ҳақидаги фармонни имзолади. Бу ҳақда "Deutsche Welle" нашри маълум қилди.