Meloni, shuningdek, Xalqaro jinoyat sudiga mudofaa vaziri Gvido Krozetto, tashqi ishlar vaziri Antonio Tayani va, ehtimol, Leonardo mudofaa kompaniyasi direktori Roberto Chingolani ustidan shikoyatlar kelib tushgan.
"Menimcha, dunyoda ham, tarixda ham shunga oʻxshash boshqa holat boʻlmagan", dedi bosh vazir (shikoyatlarni kim topshirganiga aniqlik kiritmasdan).
Sentabr oyi oʻrtalarida Il Fatto Quotidiano gazetasi sharhlovchisi Fabio Marselli oʻz ruknida “Kimki ogʻir jinoyat sodir etish uchun qurol yetkazib bergan boʻlsa, ular shu maqsadda ishlatilishini toʻliq anglagan holda, bu jinoyatga sherik boʻlganlik uchun javobgardir”, deb yozgan edi.
Meloni bu daʼvolarni rad etdi. Bosh vazirning soʻzlariga koʻra, Italiya 2023 yil 7 oktabrda Xamas jangarilari mamlakatga hujum qilgan va Isroil armiyasi Gʻazoda havo hujumlari bilan javob qaytara boshlaganidan beri Italiya Isroilga yangi qurol yetkazib berishga ruxsat bermagan. "Biz eng qatʼiy pozitsiyaga ega boʻlgan Yevropa mamlakatlari qatoridamiz", dedi u. Chingolani, shuningdek, genotsidga sheriklik ayblovlarini rad etib, ularni uydirma deb atadi.