Rossiyada 417 nafar migrant ushlandi. Ular orasida oʻzbekistonliklar ham bor
Rossiyaning Krasnoyarsk shahrida migratsiya qonunlarini buzgan chet ellik fuqarolarga qarshi reyd oʻtkazildi. Bu haqda Rossiya Tergov qoʻmitasining Krasnoyarsk oʻlkasi va Xakasiya Respublikasi boʻyicha departamenti maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, reyd davomida 520 nafar kishi politsiya boʻlimiga olib ketilgan. Ulardan 417 nafari chet el fuqarosi boʻlgan. Ushlanganlar orasida Oʻzbekiston, Ozarbayjon, Tojikiston va Qirgʻiziston fuqarolari boʻlgan.
"Hozirda yuqoridagi shaxslarga nisbatan maʼmuriy javobgarlik boʻyicha qamoqqa olish masalalari koʻrib chiqilmoqda. Shulardan yetti nafari davlatdan chiqarib yuborilishi mumkin", deyiladi xabarda.
Unga koʻra, migratsiya sohasida 24 ta maʼmuriy huquqbuzarlik aniqlandi. 50 nafar fuqaroga noqonuniy migratsiyani tashkil etish ayblovi yuklatilgan.
"Reyd davomida Rossiya fuqaroligini olgan, lekin vaqtida harbiy roʻyxatga turmagan 92 nafar fuqaro aniqlanib, ularga harbiy xizmatga chaqiruv varaqalari berildi", deyiladi ochiqlangan maʼlumotlarda.
Sergey Mironov Latviyada rusiyzabonlarni chiqarishni “fashizm” deb atadi. Rossiyada qonunbuzar migrantlarni esa nafaqat oʻzi, balki butun oilasi bilan deportatsiya qilish tarafdori. Shuningdek, Mironov Rossiyaga mehnat migrantlari faqat vaxta usulida kelishi, ularning oilalari esa mamlakatga kiritilmasligi lozimligini bildirdi.
Jaloliddin Ahmadaliyevning Rossiyadagi konsertida amalga oshirilgan noqonuniy migrantlar va giyohvand moddalar savdosiga qarshi oʻtkazilgan reyd yuzasidan Oʻzbekistonning Novosibrsk shahridagi Bosh konsulxonasi munosabat bildirdi.
Tashqi ishlar vazirligi (TIV) Rossiya Federatsiyasidagi ayrim tashkilot va idoralarini Oʻzbekiston fuqarolariga nisbatan hurmatda boʻlish, ularning shaʼn va qadr-qimmatini kamsitmaslikka chaqirdi.
Rossiyada huquqbuzarlik sodir etgan chet el fuqarolarini sud qarorisiz mamlakatdan chiqarib yuborish boʻyicha yangi qonun qabul qilindi. Bu haqda "Regnum.ru" nashri xabar berdi.