Нипаҳ туфайли Ўзбекистон Ҳиндистон рейслари назоратини кучайтирди: бу қандай вирус?
Ҳиндистонда ҳаёт учун хавфли Нипаҳ вируси тарқалаётгани ҳақида хабарлар ортидан қатор давлатлар, жумладан Ўзбекистон, чегара ва санитария назоратини кучайтирди.
Ҳиндистоннинг Ғарбий Бенгал штатида ҳаёт учун хавфли Нипаҳ вируси тарқалаётгани ҳақида хабар берилди.
Маълумотларга кўра, Таиланд Ғарбий Бенгалдан рейсларни қабул қиладиган учта аэропортда йўловчиларни текширишни бошлаган. Непал эса нафақат Катманду халқаро аэропортида, балки Ҳиндистон билан қуруқликдаги чегара ўтиш жойларида ҳам тиббий назоратни кучайтирган.
Шунингдек, Қирғизистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон расмийлари чегара пунктларида тиббий кўрик ва санитария текширувларини кучайтирганини маълум қилди.
Январ ойи бошида Ғарбий Бенгалда беш нафар тиббиёт ходими Нипаҳ вирусини юқтирган, улардан бири оғир аҳволда экани хабар қилинган. Вирус юққанлар билан алоқада бўлган тахминан 110 киши карантинга олинган.
Мутахассислар таъкидлашича, Нипаҳ вируси ҳайвонлардан одамларга юқиши мумкин бўлган хавфли касаллик ҳисобланади. Ушбу вирусга қарши ҳозирча эмлаш ёки самарали даволаш усули мавжуд эмас, ўлим даражаси эса 40 фоиздан 75 фоизгача етиши мумкин.
Расмийлар нима дейди?
Ўзбекистон расмийлари ҳозирча мамлакат ҳудудида Нипаҳ вируси билан боғлиқ ҳолатлар қайд этилмаганини маълум қилди. Уларнинг таъкидлашича, “бу касалликнинг мамлакатимизга кириб келиш эҳтимоли жуда паст”.
Соғлиқни сақлаш идоралари аҳолини хотиржам бўлишга, бироқ сафар пайтида санитария қоидаларига қатъий амал қилишга чақирмоқда. Иситма, кучли бош оғриғи ёки нафас олишда қийинчилик каби аломатлар кузатилса, дарҳол шифокорга мурожаат қилиш тавсия этилади.
Қисқача хулоса: ҳозирча Ўзбекистонда Нипаҳ вируси билан боғлиқ хавф қайд этилмаган, аммо профилактика ва чегара назорати чоралари кучайтирилган.
Қирғизистон Ҳиндистондан Nipah вирусига мойил ҳайвонлар импортини тақиқлади
Қирғизистон 28 январдан бошлаб Ҳиндистондан Nipah вирусига мойил бўлган ҳайвонлар ва ҳайвон маҳсулотларини олиб киришни вақтинча тақиқлади.
29.01.2026, 14:17
Ҳиндистондаги хавфли вирус Ўзбекистонга кириб келдими?
Дунё соғлиқни сақлаш тизими навбатдаги хавф — Нипаҳ вируси билан тўқнаш келмоқда. Ушбу вирус асосан кўршапалаклар орқали инсонларга юқадиган зооноз касаллик ҳисобланади.