Ўзбекистонда оилавий зўравонликка доир қанча иш судда кўрилгани айтилди
Ўзбекистонда оилавий (маиший) зўравонлик ҳолатларидан қанчаси судда кўриб чиқилгани ҳамда тарафларга қандай жазолар берилгани бўйича "Sukut saqlama" ("NeMolchi.uz") лойиҳаси ўзининг олиб борган тадқиқотини эълон қилди. Мазкур ўрганиш Ўзбекистон Олий суди томонидан интернетда эълон қилинган суд қарорларининг очиқ базасига таянган ҳолда амалга оширилган.
Тадқиқотга кўра, 2023 йил апрель ойининг иккинчи ярмидан ҳозирга қадар Республика бўйлаб оилавий (маиший) зўравонлик ҳолатларига алоқадор 413 та иш кўриб чиқилган. Шулардан энг кўпи Фарғона (117 та), Тошкент (75 та), Наманган (46 та) вилоятларига тўғри келса, энг ками Навоий (7 та), Жиззах (6 та) ҳамда Хоразм (6 та) вилоятларида қайд этилган.
"Аҳоли сони бўйича маълумотлар меъёрга солинганида 500 000 киши орасида энг кўп ҳолатлар қайд этилган ҳудудлар Фарғона вилояти (15,14 та иш) ва Тошкент вилояти (13,09 та иш) эканлигини кўриш мумкин. Бироқ ушбу рақамлар асосида оилавий (маиший) зўравонлик энг кўп тарқалган ҳудудлар сифатида Фарғона ва Тошкент вилоятларини белгилаш тўғри бўлмайди. Бу муаммо ҳақида хабардорлик, ҳуқуқий кўмакдан фойдаланиш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг иш тартиби, ҳудудларда ваколатли органларнинг мавжудлиги ва бошқа омилларга боғлиқ", дейилади тадқиқот матнида.
Судда кўриб чиқилган 413 та ишдан 165 тасида жазо тайинланган. Судланувчилардан 55 нафари ахлоқ тузатиш ишларига, 51 нафарига озодликдан чеклаш, 42 нафарига озодликдан маҳрум қилиш, 9 нафарига шартли жазо, 5 нафарига жарима, 1 нафарига жамоат ишларига ҳукм қилинган.
Ахлоқ тузатиш ишлари жазоси қўлланилган 55 нафар фуқаронинг жазони ўташ ўртача муддати тахминан 1,67 йилни (1 йил 8 ой) ташкил қилган. Озодликни чеклаш жазоси қўлланилган 50 та қонунбузарнинг жазони ўташ ўртача муддати тахминан 2,51 йил (2 йил 6 ой) бўлган.
Шунингдек, озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилган 42 та жиноятчининг жазони ўташ ўртача муддати тахминан 3,13 йилни (3 йил 1 ой) ташкил қилган бўлса, 9 та жиноят ишида шартли ҳукмга маҳкум қилинганларнинг жазони ўташ ўртача муддати тахминан 2,35 йилни (2 йил 4 ой) келтириб чиқарган.
"Ўртача маълумотлардан кўриниб турибдики, аксарият ҳолларда оилавий (маиший) зўравонлик ишлари бўйича жазолар моддада назарда тутилган санкцияларнинг энг қуйи чегарасидан бошлаб тайинланади. Бу жазони либераллаштириш тамойилини акс эттиради, бунда судлар, ҳатто оғирлаштирувчи ҳолатлар мавжуд бўлганда ҳам, шартли қамоқ ёки озодликни чеклаш каби енгилроқ чораларни танлайдилар. Бундай ёндашув судларнинг оилани сақлаб қолиш истагидан далолат бериши мумкин, аммо шу билан бирга, бу зўравонлик такрорланишининг олдини олиш қанчалик самарали бўлиши ҳақидаги саволни туғдиради", дейилади "NeMolchi.uz" тадқиқотида.
Ушбу тадқиқот Ўзбекистонда оилавий (маиший) зўравонликка оид ишларда ҳуқуқни қўллашнинг амалдаги ҳолатини чуқурроқ тушунишга имкон беради. Суд амалиёти таҳлили бир қатор тизимли муаммоларни, жумладан, ўзини ўзи ҳимоя қилиш доирасидаги ҳаракатларнинг етарли даражада малакаланмаганлиги, қонун ҳужжатлари ҳимоясига тушадиган шахсларнинг чекланган доираси, енгиллаштирувчи ва оғирлаштирувчи ҳолатларни қўллашда номутаносиблик, шунингдек, тарафларни яраштиришда вазиятга комплекс баҳо бермаслик ҳолатларини аниқлаб беради.
Эпштейнга оид ҳужжатлар интернетдан олиб ташланди
АҚШ Адлия вазирлиги Жеффри Эпштейн иши бўйича эълон қилинган минглаб ҳужжатларни интернетдан олиб ташлади. Бу камида 100 нафар жабрланувчининг ҳаётини жиддий издан чиқарган.
Юзлаб болалар ва аёлларга нисбатан жинсий зўравонлик содир этганликда айбланган марҳум миллиардер Жеффри Эпштейн сўнгги кунларда яна жаҳон ахборот макони марказида турибди.
Тошкентда Чилонзорда қизни мажбурлаб олиб кетиш ҳолати кузатилди
Гувоҳларнинг айтишича, эркак қизни куч билан автомобилга ўтқазиб, олиб кетган.
Gateway черкови асосчиси 12 ёшли қизга нисбатан жинсий зўравонлик қилганини тан олди
Техас штатидаги Gateway йирик черковининг асосчиси ва собиқ бош пастори Роберт Моррис 12 ёшли қизга нисбатан жинсий зўравонлик қилганини судда тан олди. Роберт Моррисга Осейдж округи прокуратураси томонидан болага нисбатан беш эпизод бўйича ахлоққа зид ҳаракатлар содир этганлик айблови қўйилди. Терговга кўра, зўравонлик 1982 йил декабрида бошланган — ўшанда жабрланувчи 12 ёшда, Моррис эса тахминан 21 ёшда бўлган.
Ангренда зўравонликка учраган 15 ёшли қизнинг аҳволи ҳақида хабар берилди
2025 йил июл ойида Ангренда тўрт нафар йигит томонидан вояга етмаган қизга нисбатан зўравонлик содир этилган эди. Қиз махсус мактабда таълим олган ва бувиси билан яшаган. Онаси унинг ҳаётида иштирок этмаган, отаси эса бўлмаган. Таъкидланишича, қиз 2024 йил август–октябр ойларида бир неча бор зўравонликка дуч келган. Гумонланувчилардан бири вояга етмаган ўсмир бўлган.
Тошкентда аёл собиқ турмуш ўртоғининг зўравонлигидан ҳимоя сўрамоқда
Тошкентда уч нафар фарзанднинг онаси собиқ турмуш ўртоғи томонидан доимий таҳдид ва зўравонликка учраётгани ҳақида маълум қилди. У бир неча марта ҳуқуқ-тартибот идораларига мурожаат қилиб, ҳимоя ордерини узайтиришни сўраган, аммо ҳимоя чоралари кўрилмаган.