• 2026 йилда – 164 850 киши,
• 2027 йилда – 165 850 киши,
• 2028 йилда – 166 850 киши Италияга қонуний йўл билан кириш имконига эга бўлади.
Дастур доирасида қишлоқ хўжалиги, туризм, оилавий хизмат, қурилиш каби соҳалар устувор йўналиш сифатида белгиланган. Аризалар эса «click day» деб номланган махсус санада қабул қилинади.
Бош вазирлик баёнотида янги режа «мамлакат иқтисодиёти учун зарур бўлган ишчи кучини Италияга жалб этишни» мақсад қилгани таъкидланган.
Қарорда мавсумий ва доимий ишчилар, уй хизматчилари ҳамда парваришчилар учун алоҳида квоталар белгиланади. Шунингдек, Италия билан ҳамкорлик қилаётган ва ноқонуний миграцияни тўхтатишга кўмаклашаётган мамлакатлар учун «имтиёзли квота» тизими жорий этилади.
Ўзбекистонда АЭС қурилишига Италия томони ҳам кўмаклашади
“Ўзатом” агентлиги директори Азим Аҳмедхожаєв бошчилигидаги делегация 20–22 октябрь кунлари Италиянинг Генуя шаҳрига амалий ташриф билан борди.
Эрон ТИВ: “Европа билан ядровий музокаралар режалаштирилмаган”
Эрон Ташқи ишлар вазири Аббос Аракчининг маълум қилишича, Теҳрон Европа мамлакатлари билан ядровий музокаралар ўтказиш ниятида эмас, аммо АҚШ билан “адолатли ва мувозанатли” мулоқотга тайёр.
Италия бош вазири Ғазодаги геноцидда иштирок этгани учун судга тортилганини биласизми?
Италия бош вазири Жоржа Мелони RAI давлат телеканалига берган интервьюсида унинг устидан Ғазо секторидаги "геноцидга шериклик" айби билан Халқаро жиноий судга шикоят қилинганини айтди.
ЕИ элчиси: Ўзбекистон яшил келажак сари қадам ташламоқда
Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Жаноб Тайво Клаар Ўзбекистоннинг яшил иқтисодий стратегияси ва иттифоқ билан ҳамкорликдаги стратегия ҳақида Paradigma.uz'га интервью берди.