Unga koʻra, Ahmad Muhammad Qutb Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni rahbarlari oʻrtasida oʻrnatilgan yaqin doʻstona va ishonchli munosabatlar tufayli mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar sifat jihatdan yangi bosqichga koʻtarilganini, barcha sohalarda yaqin sheriklik faollashib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
"Shu yil 7 mart kuni Jidda shahrida boʻlib oʻtgan IHTga aʼzo davlatlar tashqi ishlar vazirlarining navbatdan tashqari yigʻilishida Oʻzbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidovning ishtiroki yuqori baholandi", deyiladi xabarda.
Shuningdek, Saudiya tomoni yangi tayinlangan bosh konsulga ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va konsullik-huquqiy sohalarda oʻzaro manfaatli munosabatlarni yanada mustahkamlash borasidagi faoliyatiga har tomonlama amaliy koʻmak koʻrsatishga tayyorligini bildirgan.
Maʼlumot oʻrnida, Sirojiddin Shamsutdinov shu kunga qadar Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligida ishlagan. Diplomat 2017-2021 yillarda ham Oʻzbekistonning Jidda shahridagi bosh konsuli vazifasida faoliyat olib borgan. U Toshkent davlat sharqshunoslik universitetini tamomlagan. Arab va ingliz tillarida mukammal soʻzlasha oladi.