Ўзгидромет маълумотларига кўра, бу ҳафта душанбадан шанба кунга қадар ҳаво жуда иссиқ ва қуруқ бўлади. Сурхондарё вилоятида душанба ва сешанба кунлари ҳаво ҳарорати +34 даражагача кўтарилиши мумкин.
Surxondaryoga yoz qaytmoqda: Oʻzbekistonda haftalik ob-havo
Маълум бўлишича, ҳафта давомида Ўзбекистон ҳудудининг катта қисмида ҳаво ҳарорати кундузи +30.. +32 даражагача кўтарилади. Жума кунига келиб, шимолга ғарбдан юқори босимли бошқа синоптик жараённинг кириб келиши натижасида, дам олиш кунларининг ҳаво ҳарорати ҳафта бошига нисбатан бироз пасаяди. Октябрь ойи ноодатий ҳисобланган бундай иссиқлик муҳитида умуман ёғингарчилик кутилмайди.
«Ўзгидромет»прогнозига кўра, душанба куни Ўзбекистон бўйлаб ёғингарчилик кутилмайди. Кундузи тоғларда +23 даража, шимолий ҳудудлар, Фарғона водийси, Самарқанд, Сирдарё, Жиззах ва Тошкент вилотларида +28 даража, Бухоро ва Навоий вилоятларида +30 даража, жанубий вилоятларда +32 даражагача иссиқ ҳарорат, тунда мамлакатнинг катта қисмида +10…+15 даража, тоғлар ва шимолий ҳудудларда +5…+10 даража илиқ ҳарорат кутилади.
Манба: Meteoinfo.ru
Шимолий ва чўл ҳудудларида сониясига 18 метргача кучаювчи кучли шамоллар чанг бўронларини келтириб чиқариши мумкин.
«Ўзгидромет» синоптиклари сешанба-жума кунлари учун ишлаб чиққан прогнозида мазкур кунлари ёғингарчилик бўлмаслигини, сешанба худди душанба каби иссиқ ўтиши, чоршанба-жума кунлари ҳарорат ҳафта бошига нисбатан бироз пасайиши маълум қилган.
Айрим хорижий об-ҳаво прогноз марказлари сешанба куни Сурхондарё вилояти катта қисмида ҳаво ҳарорати +35 даражагача кўтарилиши мумкинлигини келтирган. Қуйидаги харитада 14 октябрь куни соат 14:00 да Сурхондарёда ҳаво ҳарорати +34 даражагача кўтарилиши мумкин бўлган ҳудудларни оч бинафшаранг рангда кўриш мумкин.
Сешанба куни чўлларда ва шимолий ҳудудларда худди душанбадаги каби чанг бўронлари бўлиши мумкин. Чоршанба-жума кунлари эса Ўзбекистон бўйлаб ҳаво ҳарорати ҳафта бошига нисбатан 1−3 даражагача пасайиши маълум бўлган. Жума куни эса, шимолий ҳудудларни ҳисобга олмаса, бошқа жойларда ҳароратнинг сезиларли пасайиши рўй бермайди.
Шанба ва якшанба кунлари Ўзбекистоннинг шимолий минтақаларидан бошқа барча ҳудудларида ҳаво ҳарорати деярли иш кунларидаги каби сақланади, ёғингарчилик кутилмайди. Умуман, дам олиш кунларидаги об-ҳаво ўзгаришлари ҳақида «Ўзгидромет»нинг яқин кунларда янгиланадиган об-ҳаво прогнози ахборотидан аниқроқ маълумот олиш мумкин.
«Ўзгидромет»нинг бошқа бир ахбороти ҳамда Европа ўрта ва узоқ муддатли об-ҳаво прогноз маркази (ЭCМWФ)нинг прогнозларига кўра, ҳафта (13 октябрь — 19 октябрь кунлари) давомида Ўзбекистонда жуда иссиқ ҳарорат кутилади. Хусусан, мамлакатнинг ярмидан кўпида бу ҳафта шу даврга хос ўтмиш октябрларидаги меъёрий ҳарорат муҳитидан 3−6 даража юқори бўлади.
Ёғингарчилик кесимида эса ҳафта яна қуруқ ўтиши таъкидланяпти, хусусан, тоғларда бу вазият яна ҳам ёмонроқ кечади.
Шундай қилиб, ҳафта қуруқ ва иссиқ ўтиши ойдинлашмоқда. Бу каби вазият қишлоқ хўжалик тармоқлари учун айни ижобий ҳолатни тақдим этиб, боғбон-у деҳқонлар дала ва боғлардаги кузги ҳосилни нобуд қилмай йиғиб-териб олишларини кафолатласа-да, аммо кундузги вақтлардаги октябрь ўрталарига хос бўлмаган иссиқ ҳарорат об-ҳаво ўзгаришларига моил кишилар саломатлигига сезиларли таъсир этади.
Ижтимоий тармоқларда Google қидирув тизимидан олинган скриншот тарқалмоқда. Унда 1 АҚШ доллари 6 778 сўм экани кўрсатилган.
Сурхондарё вилоятида шифохонада шифокор ва беморни калтаклаш билан боғлиқ ҳодиса юзасидан “Alfa” деб аталган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
Ўзбекистон нима сабабдан «Тинчлик кенгаши»га қўшилди?
Таъкидланишича, кенгаш фаолиятининг асосий вазифаси Яқин Шарқда давом этаётган можароларни бартараф этиш ва минтақада барқарор тинчликни таъминлашдан иборат.
АҚШ президенти раислигида “Тинчлик кенгаши” ташкил этилди
АҚШ президенти Доналд Трамп Ғазо бўйича “Тинчлик кенгаши” низомини имзолади ва унинг раисига айланди. Янги тузилма халқаро ташкилот сифатида фаолиятини бошлади.