Россияда ўзбекистонлик мигрант ОМОНчилар томонидан калтаклаб ўлдирилди
Россиянинг Хабаровск шаҳрида Ўзбекистон фуқаросининг вафоти юзасидан мамлакат Ташқи ишлар вазирлиги томонидан расмий нота тақдим этилди.
Манбаларга кўра, воқеа 12 декабрь куни Хабаровскда содир бўлган. Кучишлатар тузилмалар вакиллари шаҳардаги кафелардан бирига кириб, у ерда бўлган бир гуруҳ Ўзбекистон фуқароларига нисбатан куч ишлатган.
Ҳодиса оқибатида икки нафар Ўзбекистон фуқароси оғир тан жароҳати олиб шифохонага ётқизилган. Уларнинг бири бир неча кундан сўнг вафот этган, иккинчи фуқаро эса ҳозирда оғир аҳволда даволанмоқда.
Маълум қилинишича, марҳум Самарқанд вилояти Каттақўрғон тумани Жумавой қишлоғида туғилган.
Ҳолат Ўзбекистоннинг Владивостокдаги Бош консулхонаси ва Миграция агентлиги томонидан назоратга олинган. Бош консулхона марҳумнинг яқинлари билан доимий алоқада бўлиб, зарур консуллик ва амалий ёрдам кўрсатмоқда.
Фуқаронинг жасадини Ўзбекистонга қайтариш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, Хабаровск ўлкаси Прокуратураси ва Тергов бошқармасига, шу билан бирга Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазирлигининг Хабаровскдаги ваколатхонасига юборилган ноталар орқали ҳолатни холисона ва қонуний тартибда ўрганиш сўралган.
Владивостокда россиялик ёшлар Ўзбекистон фуқароларини калтаклади
Ўзбекистоннинг Владивосток шаҳридаги Бош консулхонаси ҳолат юзасидан Россия Ташқи ишлар вазирлигининг Владивостокдаги ваколатхонасига ва Приморск ўлкаси прокуратурасига нота юборди.
Москвада телефон геолокацияни ўчирган мигрантлар автоматик тарзда рўйхатдан чиқарилади
Москва ва Москва вилоятида махсус мобил илова орқали рўйхатдан ўтаётган мигрантларни автоматик ҳисобдан чиқариш тартибини жорий этилади.
«Биз уларни эркалатиб юбордик» — Сергей Михеев Марказий Осиё давлатлари ҳақида
Владимир Соловьёв бошловчилигидаги «Вечер с Владимиром Соловьёвым» кўрсатувида иштирок этган сиёсатшунос Сергей Михеев минтақадаги суверен давлатларнинг ташқи сиёсатини танқид қилди.
Халқаро ҳуқуққа ҳам, халқаро тартибга ҳам тупурдик - Владимир Соловьёв нима демоқчи?
«Ўйин тугади. Биз халқаро ҳуқуққа ҳам, халқаро тартибга ҳам тупурдик», — россиялик телебошловчи Владимир Соловьёв Марказий Осиёни Россиянинг навбатдаги «махсус операция» нуқтасига айлантиришга чақирди.
Россияда янги тартиб жорий этилди: яна мигрантлар зиёнига
Россия Ички ишлар вазирлиги хорижликларнинг мамлакатдан чиқиб, кейин қайта кириш орқали миграция мақомини янгилаш амалиётига чек қўйди. Энди уларга болаларни боғча ёки таълим муассасаларига жойлаштириш, транспорт воситасини бошқариш ва яна бир қатор тақиқлар қўйилди.