Qozogʻiston "Ibrohim kelishuvlari"ga qoʻshilmoqchi
Oq uyda boʻlib oʻtgan uchrashuvda Qozogʻiston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan telefon orqali muloqot qildi. Suhbatning asosiy mavzusi Qozogʻistonning «Ibrohim kelishuvlari»ga qoʻshilish niyati boʻldi. Toqayevning taʼkidlashicha, ushbu qaror mamlakatning xalqaro tinchlik va muloqotni rivojlantirish, BMT Nizomi asosida xalqaro huquqni qoʻllab-quvvatlashga boʻlgan intilishini koʻrsatadi.
07.11.2025, 11:25
Bu haqda Qozogʻiston prezidenti matbuot xizmati — «Akorda» xabar berdi.
“Qozogʻistonning bu qarori hech bir davlat bilan ikki tomonlama munosabatlarga taʼsir qilmaydi. Bu — koʻpqirrali diplomatiya va mintaqaviy xavfsizlikka hissa qoʻshishdir,” — dedi Toqayev.
Donald Tramp esa Qozogʻiston qarorini olqishlab, uni “dunyo boʻylab tinchlik koʻpriklarini qurish yoʻlidagi muhim qadam” deb atadi.
“Bugun koʻplab mamlakatlar men boshlab bergan ‘Ibrohim kelishuvlari’ orqali tinchlik va farovonlik yoʻlini tanlamoqda,” — dedi AQSh prezidenti.
Maʼlumot uchun,«Ibrohim kelishuvlari» 2020 yilda AQSh prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan imzolangan xalqaro bitim boʻlib, Isroil va bir qator arab davlatlari (BAA, Bahrayn, Sudan, Marokash) oʻrtasida diplomatik munosabatlarni oʻrnatgan.
Qozogʻistonning mazkur tashabbusga qoʻshilishi Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida ilk holat hisoblanadi.