Ҳукумат хакерлар орқали фаолларни кузатаётгани айтилмоқда
Ўзбекистон мухолифат, журналист ва инсон ҳуқуқлари фаолларининг шахсий мулоқотларини кузатишда "Pegasus"  жосуслик дастурида фойдаланаётганлиги айтилмоқда.
Жорий йилнинг 10 апрель куни WhatsApp ва NSO Group ўртасида бўлаётган суд муҳокамасида 2019 йилда WҳатсАппъга уюштирилган хакерлик ҳужумларида мижозлар сифатида Мексика, Саудия Арабистон ва Ўзбекистон давлатларингнинг номини тилга олди. Бу ҳақда Исроилда жойлашган жосуслик дастурларни ишлаб чиқарувчи NSO Group компанияси адвокати Жо Акротиринакис "TechCrunch" нашрига маълум қилган.
Қайд этилишича, мазкур давлат ҳукуматлари 2019 йилдаги хакерлик компанияси орқали NSO Гроупънинг "Pegasus" жосуслик дастури билан 1200 дан ортиқ WhatsApp фойдаланувчиларнинг маълумотларини ноқонуний кузатган.
NSO Group шу вақтга қадар биринчи маротаба Пегасусдан фойдаланаётган давлатларнинг номини очиқлади.
WhatApp даъвосида ёзишича, илова орқали 100 дан ортиқ ҳуқуқ фаоллари, журналистлар ва фуқаролик жамияти аъзоларига хакерлик ҳужумлари уюштирилган.
Мазкур рўйхатда Мексика ва Ўзбекистондан ташқари 51 та давлат киритилган. Баҳрайн, Ҳиндистон, Марокаш, Испания, Буюк Британия ва АҚШ давлатлари шу жумласидандир. Аммо  NSO Group компания ҳуқуқшуноси тилган олган уч давлатдан бири Саудия Арабистони мазкур рўйхатда мавжуд эмас.
“Биз келгуси суд жараёнини кутмоқдамиз, у ерда зарарларни аниқлаш ва НСЎга нисбатан WhatsApp ҳамда одамларнинг шахсий мулоқотини ҳимоя қилиш бўйича суд қарори чиқарилиши керак” деган WhatsApp вакили Зейд Алсава TechCrunch'га.
Сешанба куни судья судга тайёргарлик даврида NSO Group тақдим этган ҳужжатларда камида тўртта давлат мижоз сифатида кўрсатилган, лекин компания уларни оммага расман тасдиқламаганни айтиб баёнет берган.
“Қайси НСО мижозлари мазкур ҳужумларда жавобгар эканини аниқлашга оид далиллар ноаниқ. Шу сабабли, WhatsApp ушбу мижозларга нисбатан қайси текширув тартиблари амалга оширилганини аниқлаш имконига эга бўлмади. Қолаверса, Пегасусъдан нотўғри фойдаланган мижозларга доир маълумотлар, асосан, ОАВда чиққан хабарларга таянади”, деган судья.
Кўп йиллар давомида "Citizen Lab" ва "Amnesty International" каби ташкилотлар "Pegasus" дастури журналистлар, мухолифатчилар ва инсон ҳуқуқлари ҳимоячиларини кузатиш учун ишлатилгани ҳолатларини ҳужжатлаштириб келган. Бундай ҳодисалар Мексика, Венгрия, Испания ва БАА каби мамлакатларда қайд этилган.
"TechCrunch" АҚШдаги Мексика, Саудия Арабистони ва Ўзбекистон элчихоналарига ҳам изоҳ сўрови билан мурожаат қилган.
Исроил Бош вазири Бинямин Нетаняху 2025 йил май ойининг бошида расмий ташриф билан Озарбайжонга боради. Боку шаҳрида у Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев билан учрашиб, икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва минтақавий хавфсизлик масалаларини муҳокама қилади. Бу ташриф АҚШ ва Эрон ўртасидаги ядровий музокаралар қайта тикланган, Туркиянинг Суриядаги ҳарбий иштироки бўйича баҳслар давом этаётган бир пайтда амалга ошмоқда. Бу ҳақда "Ynet" хабар қилди.
Дунё сиёсатига қутбланишларнинг таъсири
Халқаро муносабатлар бугунги кунда бир нечта чуқур ўзгаришлар таъсирида шаклланмоқда - бу эса сиёсатчилар учун жараённи англаш ва зарур чораларни кўришда жиддий синов бўлиб қолмоқда. Жаҳон сиёсати барқарорлик доирасидан чиқиб, тобора кўпроқ тартибсизлик сари ҳаракатланмоқда, хусусан, Трамп маъмуриятининг Оқ Уйга қайтиши билан бу янада яққол кўзга ташланмоқда. Айни ўзгаришлардан бири - технологик марказларнинг анъанавий ҳудудлардан чеккароқ, ноанъанавий минтақаларга силжиши бўлиб, бу глобал тенглик ва куч мувозанатини ўзгартириб юбормоқда. Шу билан бирга, ўта ўнг ва ўта чап сиёсий кучлар ўртасидаги тафовут кескин ортиб бормоқда - бу эса сиёсий тизимларда радикаллашув хавфини кучайтиради.
Кескинлашган Исроил-Туркия муносабатлари ёхуд "янги усмонийлик" сиёсати
2024 йил сўнггида Сурияда Башар Асад режими қулагач вазият кескин ўзгарди. Туркия Сурияда Эроннинг ўрнини эгаллашга ва мамлакатда ҳарбий базасини жойлаштиришга ҳаракат қилмоқда. Сурия билан қўшма мудофаа шартномасига кўра Палмира, Ҳама ва Т 4 авиабазаси Туркияга берилиши кўзда тутилган эди. Шунингдек, сўнгги ҳафталар давомида туркиялик мутахассислар томонидан ушбу ҳарбий базалар кўздан кечирилган эди.
Вашингтон ва Қобул: муносабатларда янги босқич бошланмоқдами?
Америкалик дипломатларнинг яқинда Кобулга қилган ташрифи Қўшма Штатлар ва Толибон ҳаракати ўртасидаги муносабатларни нормаллаштириш йўлидаги илк эҳтиёткор қадамлар бўлиши мумкинлигини англатади.
Йўлак урушлари ёхуд Асаддан кейинги даврда Суриядаги Туркиянинг энергия лойиҳалари
Асад режимининг қулаши ортидан воқеалар ривожининг сабабларини тушунтирадиган ҳар хил "назариялар" пайдо бўлди. Версиялардан бири бунинг ортида бутунлай Туркия тургани, бу эса Сурия ва ўз ҳудуди орқали Қатардан Европага газ қувурини қуриш лойиҳасини жонлантираётгани ҳақидаги тахминдир. Шунга кўра, Анқара Россия, Каспий денгизи ҳавзаси, Шарқий Ўртаер денгизи, Форс кўрфазидан газ оқимини тўхтатиб, континентал газ маркази сифатидаги стратегик мақомини янада мустаҳкамламоқчи. Бу ҳақиқатми ёки йўқ? Аниқлик киритиш зарур.