Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putin bilan telefonda gaplashdi
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14 oktabr kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi, deya xabar berdi davlat rahbari matbuot xizmati.
Muloqotda Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish nuqtai nazaridan yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
“Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning asosiy koʻrsatkichlari oʻsish surʼatini saqlab qolish, shuningdek, ikki mamlakat hududlari darajasidagi kooperatsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratildi”, - deyiladi xabarda.
Gumanitar hamkorlik, eng avvalo, madaniyat, sanʼat va taʼlim sohalarida, shu jumladan muhandis kadrlarni tayyorlash borasida kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-10 oktabr kunlari Tojikiston poytaxti Dushanbeda “Markaziy Osiyo – Rossiya” formatidagi ikkinchi sammit va Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yigʻilishida ishtirok etgan edi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham mazkur tadbirlarda qatnashish uchun Dushanbega keldi.
Mirziyoyev Rossiyadan Toshkentga qaytdi. Ikki kunlik tashrifdan nimalar maʼlum?
Joriy yilning 7 oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Rossiyaga amaliy tashrif bilan uchgandi. Kecha, 8 oktabr kuni Mirziyoyevning tashrifi yakunlanib, u Oʻzbekistonga qaytdi. Xoʻsh, mazkur qisqa muddatli bordi-keldida nimalar muhokama qilindiyu, nimaga kelishib olindi?..