Muloqotda Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish nuqtai nazaridan yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
“Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning asosiy koʻrsatkichlari oʻsish surʼatini saqlab qolish, shuningdek, ikki mamlakat hududlari darajasidagi kooperatsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratildi”, - deyiladi xabarda.
Gumanitar hamkorlik, eng avvalo, madaniyat, sanʼat va taʼlim sohalarida, shu jumladan muhandis kadrlarni tayyorlash borasida kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-10 oktabr kunlari Tojikiston poytaxti Dushanbeda “Markaziy Osiyo – Rossiya” formatidagi ikkinchi sammit va Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yigʻilishida ishtirok etgan edi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham mazkur tadbirlarda qatnashish uchun Dushanbega keldi.